חדשות

האם עירוי שלייתי משפר תחלואה או תמותה בפגים? (Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition) והערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

14/08/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי עירוי שלייתי לא לווה בשיפור תמותה או תחלואה מג'ורית במקרים של פגות קיצונית, אם כי נרשמה ירידה בשיעורי התמותה בגיל מתוקן של 36 שבועות.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את התוצאות בטווח הקצר לאחר עירוי שלייתי (Delayed Cord Clamping [DCC] או Umbilical Cord Milking [UCM]) בהשוואה לחיתוך מיידי של חבל הטבור במקרים של פגות קיצונית. הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל פגים שנולדו לפני 29 שבועות היריון בשנים 2016 או 2017, ללא מומים מולדים, אשר קיבלו טיפול פעיל לאחר הלידה.

 

התוצאים העיקריים כללו משלב של תמותה או תחלואה משמעותית בגיל מתוקן של 36 שבועות; את שיעורי התמותה בגיל מתוקן של 36 שבועות; ומשלב של מחלות משמעותיות בגיל מתוקן של 36 שבועות. תוצאים משניים כללו דימום תוך-חדרי בכל-דרגה או תמותה בגיל מתוקן של 36 שבועות; וטיפול בתת-לחץ דם במהלך 24 השעות הראשונה לאחר הלידה או תמותה במהלך 12 השעות הראשונות לאחר הלידה.

 

מבין 3,116 תינוקות, 40% נחשפו לעירוי שלייתי, אשר לא נקשר עם התוצא העיקרי של תמותה או תחלואה משמעותית בגיל מתוקן של 36 שבועות (יחס סיכויים מתוקן של 1.26, רווח בר-סמך 95% של 0.95-1.66). עם זאת, עירוי שלייתי לווה בסיכון מופחת לתמותה בגיל מתוקן של 36 שבועות (יחס סיכויים מתוקן של 0.71, רווח בר-סמך 95% של 0.55-0.92) וירידה בטיפול לתת לחץ דם במהלך 24 השעות הראשונות לאחר הלידה (יחס סיכויים מתוקן של 0.66, רווח בר-סמך 95% של 0.53-0.82).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי במקרים של פגות קיצונית, לא תועד קשר בין עירוי שלייתי ובין משלב של תמותה או תחלואה משמעותית, אם כי נרשמה ירידה בתמותה בגיל מתוקן של 36 שבועות.

 

Archives of Disease in Childhood. Fetal and Neonatal Edition 2020 July 30

 

הערות עורך נאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

בהדרגה העירוי השלייתי הופך להיות standard of care בפגים קטנים. מלבד העובדה שהוא מפחית את הסיכון להתפתחות IVH  הרי שלפי עבודה זו הוא גם מפחית את התמותה בגיל מתוקן של 36 שבועות. בעבודה זו התייחסו לעירוי שלייתי בכלל ולא הבדילו בין Delayed Cord Clamping [DCC] לבין Umbilical Cord Milking [UCM]. ברב העבודות נמצא כי ל-DCC יש יתרון על UMC בפגים קטנים.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<