חדשות

הערכת תוצאות נוירו-התפתחותיות לאחר טיפול ב-Bevacizumab לרטינופתיה של פגות (J Perinatol) והערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

24/12/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

טיפול ב-Bevacizumab לרטינופתיה חמורה של פגות מלווה בסיכון מוגבר לליקוי קוגניטיבי וציונים נמוכים יותר במבחנים להערכת תפקוד קוגניטיבי ושפתי בפגים, כך עולה מתוצאות סקירה חדשה שפורסמו בכתב העת Journal of Perinatology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשלים סקירה שיטתית להערכת מחקרים שבחנו את הקשר בין Bevacizumab ובין תוצאות נוירו-התפתחותיות.  הם השלימו חיפוש במאגרי Embase, Medline, CINAHL ו-Cochrane Library לזיהוי מחקרים שבחנו את התוצאות הנוירו-התפתחותיות בפגים שטופלו ב- Bevacizumab אל מול אבלציה באמצעות לייזר או קריותרפיה לרטינופתיה של פגות.

 

הסקירה כללה 13 מחקרים וממטה-אנליזה עלה סיכון מוגבר משמעותית לליקוי קוגניטיבי על-רקע טיפול ב- Bevacizumab, הן במודל לא-מתוקן (יחס סיכויים של 1.61, רווח בר-סמך 95% של 1.12-2.30) והן במודל מתוקן (יחס סיכויים של 1.90, רווח בר-סמך 95% של 1.22-2.97).

 

בקרב תינוקות שטופלו ב- Bevacizumab בשל רטינופתיה חמורה של פגות תועדו ציונים נמוכים יותר משמעותית בהערכת התפקוד הקוגניטיבי לפי סולם Bayley-III (הבדל ממוצע של 1.66- נקודות; רווח בר-סמך 95% של 3.21- עד 0.12-) ותפקוד שפתי (הבדל ממוצע של 5.50- נקודות; רווח בר-סמך 95% של 8.24- עד 2.76-), בהשוואה לתינוקות שטופלו באבלציה באמצעות לייזר או קריותרפיה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מתן Bevacizumab לטיפול ברטינופתיה של פגות מלווה בסיכון מוגבר לליקוי קוגניטיבי וציונים נמוכים יותר במבחנים להערכת תפקוד קוגניטיבי ושפתי בפגים.

 

 J Perinatol. 2020 Dec 8.

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

מחקר זה מעלה תוצאות מטרידות ביחס לשימוש ב-Bevacizumab כטיפול ב-ROP בפגים לעומת טיפול בלייזר. אם אכן המסקנות הן נכונות כי טיפול ב- Bevacizumabמעלה את הסיכון לפגיעה נוירוהתפתחותית הרי מוטב שנקול בזהירות את הפגים המטופלים בתרופה זו ע"פ הטיפול בלייזר או לנסות ולאפיין תת קבוצה של פגים שיהנו מטיפול זה בעדיפות על לייזר.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<