חדשות

סימנים ראשונים לבלימה/האטה בעלייה בהדבקה ובתחלואה ? אך עדיין פערים גדולים בין המגזרים, הן בהדבקה והן בהתחסנות (בחרדי ובערבי גם נדבקים יותר וגם מתחסנים פחות)

17/01/2021

מאת מערכת אי-מד

מלוח הבקרה של משרד הבריאות  ניתן לראות שמגמת העלייה בהדבקה (מאומתים ושיעור חיוביים) ותחלואה קשה בהאטה מסויימת/התייצבות, כפי שניתן לראות כאן :

מדו"ח מגן ישראל ניתן לראות גם שמקדם ההדבקה אמנם עדיין גדול מ-1 אך נמצא במגמת ירידה, וכן כדאי לשים לב למקדם ההדבקה הגבוה יותר במגזר החרדי:

ניתן לראות אכן שחלקו של המגזר החרדי בהדבקה עדיין גבוה מאוד, הרבה מעל חלקו היחסי של המגזר באוכלוסייה:

ותמונת המצב מבחינת הרמזור מראה שכ-90% מהמאומתים מגיעים מאזורים אדומים וכתומים, כש-80% מהאוכלוסייה משתייכת כעת לאזורים אדומים וכתומים, ומנגד, עדיין רוב היישובים בישראל (784 מתוך 1286) מוגדרים כירוקים.  

מבחינת התקדמות מבצע החיסונים, ניתן לראות בתרשימים הבאים את שיעור ה"מוגנים" ברמה הארצית ולפי מגזרים, ואת הפער הבולט בין המגזר הכללי לחרדי ולערבי .

כלומר, בעוד שברמה הארצית שיעור המתחסנים בקרב גילאי 60+ הוא סביב ה-80% ,הרי שבמגזר הערבי הוא סביב ה-50% ובחרדי 60% , כששיעורי המוגנים, כלומר אלה שקיבלו את מנת החיסון הראשונה כבר לפני שבועיים, ואלה שקיבלו מנת חיסון שנייה לפני יותר משבוע היא כמובן נמוכה יותר משמעותית.

הבעיה היא שבמגזר החרדי והערבי גם היקף ההדבקה גדול יותר, ומאידך, שיעורי ההתחסנות נמוכים יותר, כלומר במגזרים אלה קיים עדיין פוטנציאל להמשך תחלואה קשה משמעותי.  המשמעות היא שבדיונים שיתקיימו השבוע על המשך הסגר נראה ששוב יש מקום לשקול הפעלה משמעותית של תכנית דיפרנציאלית עם דגש על אכיפה וסגירת אזורים בעייתיים כחלופה של ממש להמשך סגר כללי על כל המדינה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<