חדשות

במקביל להמשך העומס הרב במחלקות הקורונה סימנים ראשונים להאטה בהתפשטות (מקדם ההדבקה יורד ל-1.05)

18/01/2021

מאת מערכת אי-מד

מדו"ח אגף המודיעין ומלוח הבקרה של משרד הבריאות  ניתן ללמוד על סימנים ראשונים להאטה בהתפשטות ההדבקה מחד (מקדם ההדבקה ממשיך לרדת , עומד כעת על 1.05) , אך מאידך העומס בבתי החולים ברמות שיא עם כ-2,000 מאושפזי קורונה, מהם כ-1200 במצב קשה.

היקף ההתחסנות אמש חזר לרמה גבוהה של כ-150,000 מתחסנים (מהם 61,000 מנה ראשונה ו-79,000 מנה שניה) כאשר תמונת ההתחסנות לפי קבוצות גיל המוצגת כאן

מראה שיעורי התחסנות גבוהים בקבוצות הגיל המבוגר, אם כי במגזר הערבי והחרדי השיעורים נמוכים יותר.

מחברי דו"ח אגף המודיעין מסכמים כך :

  • התחלואה ממשיכה בהיקפי שיא, לצד סימנים לבלימת עלייתה - העומס על בתי החולים ניכר, כאשר מאושפזים בהם כ-2,000 חולי קורונה, מתוכם כמעט 1,200 במצב קשה , מספר המתים בישראל חצה ביממה האחרונה אף רף ה-4,000 ;מספר המאומתים היומי בממוצע שבועי גבוה מ-8,000 ושיעור החיוביים הארצי ממשיך להיות גבוה מאוד - 8% בממוצע שבועי. לצד זאת, מקדם ההדבקה ממשיך לרדת, עדות אפשרית לבלימה קרובה של ההתפשטות.
  •  זן הנגיף המוטנטי הבריטי - המרכז האמריקאי לבקרת מחלות (ה-CDC,)  פרסם דוח מיוחד הקובע כי זן זה מדבק משמעותית יותר ולכן עלול להחמיר באופן ממשי את ממדי התחלואה בארה״ב בחודשים הקרובים ולהקשות על הכלת המגפה. בשל כך, ממליץ המרכז להדק עוד יותר את מגבלות הריחוק החברתי וההקפדה על עטיית מסכות במרחב הציבורי ולהגביר את קצב ההתחסנות של האוכלוסייה. יוזכר כי מוערך שזן זה נוכח באוכלוסיה הכללית בישראל בהיקף גבוה (כנראה עשרות אחוזים) ולפיכך המלצות הארגון תקפות אף לישראל, ביתר שאת.
  •  זן הנגיף המוטנטי הברזילאי - לאחרונה נודע על זן חדש של הנגיף שזוהה בעיר מנאוס שבברזיל. מנאוס חווה כעת גל תחלואה חמור, לאחר שתועדה בעבר בעיר הדבקה בהיקף נרחב מאוד (עד 75%) .עובדה זו, לצד צבר מוטציות בזן, מעלה חשש כי זן זה מדבק יותר, עלול להדביק מחדש מחלימים ואף לאתגר את החיסונים המפותחים. עם זאת, הדבר טרם הוכח מדעית והסוגייה עודנה נבחנת.
  • עד שתבורר מידת הסיכון הנשקפת מהזנים המוטנטים (בריטי, דרום אפריקאי וברזילאי), אנו ממליצים לנקוט צעדי מנע חריפים על מנת למנוע את התפשטותם - מניעת כניסה שלהם לישראל, וקטיעת שרשראות הדבקה שכבר החלו.
  •  לתת כתף : ישראל ממשיכה להוביל בעולם במספר החיסונים לנפש, השלימה יותר מ-4.2 מיליון מנות חיסון (מתוכן יותר מ-260 אלף במנה השנייה). השלמת חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 60 ומעלה, 77% מתוכם חוסנו עד כה) תשפיע יותר מכל על הורדת היקף התחלואה הקשה והתמותה בטווח הקצר, לצד מודעות ציבורית, תמיכה באוכלוסייה המבוגרת וסיוע פעיל להשלמת חיסונה.
  • בעולם - מדינות רבות, בעיקר באירופה, מאריכות את הסגרים שהוטלו בתקופה האחרונה לנוכח קצב התפשטות המחלה בשטחן. במסגרת זאת, סגרים מוארכים למספר שבועות נוספים ומדינות רבות מיישמות הגבלות נוספות כגון סגירת מערכות החינוך והמסחר.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<