חדשות

פגות מוקדמת ומשקל לידה נמוך מאוד מלווים בסיכון מוגבר לבעיות פוריות בגיל מבוגר (Eur J Pediatr) והערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

25/03/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Pediatrics מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, הפוריות בעייתית יותר במבוגרים בגיל 35 שנים אשר נולדו לפני שבוע 32 להיריון או במשקל לידה נמוך מ-1,500 גרם.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את שיעורי הפוריות וסיבוכי הריונות במשתתפים בגילאי 35 שנים שנולדו לפני שבוע 32 להיריון או במשקל לידה נמוך מ-1,500 גרם. המחקר כלל את כל התינוקות שנולדו בשנת 1983 במשקל לידה נמוך מאוד או לפני 32 שבועות היריון ושרדו עד גיל 35 שנים.

 

מדגם המחקר כלל 955 משתתפים, מהם 370 (39%) השלימו סקר אודות שיעורי הפוריות, בעיות פריון, סיבוכי היריון ותוצאים פרינטאליים של הצאצא, בהשוואה לעמיתיהם מהאוכלוסייה הכללית בהולנד.

 

החוקרים מדווחים כי לאלו שנולדו לפני שבוע 32 להיריון או במשקל נמוך מ-1,500 גרם היו פחות ילדים, בהשוואה לאלו באוכלוסיה הכללית. עוד תועדה שכיחות גבוהה יותר של בעיות להרות וסיבוכי הריון, כולל סיכון גבוה פי שלוש ליתר לחץ דם במהלך ההיריון.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הפוריות עשויות להיות בעייתית יותר במבוגרים בגילאי 35 שנים שנולדו לפני 32 שבועות היריון או במשקל לידה נמוך מ-1,500 גרם וכי ייתכן וזאת עקב סיכון מוגבר ליתר לחץ דם. עם זאת, הצאצא שלהם אינו בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת.

 

Eur J Pediatr. 2021 Apr;180(4):1219-1228

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

מחקר זה מצטרף למחקר גדול נוסף שנערך בסקנדינביה ומצא כי ל]גים שנולדו מוקדם או במשקל לידה נמוך יש יותר סיכויים לפתח בעיות פוריות בגיל מאוחר יותר. סיכון זה לווה בסיכון מוגבר לפתח יתר לחץ דם בהריון. קרן אור זעירה של אופטימיות ניתן לראות בעובדה שלפגים אלה אין סיכון מוגבר ללידת פג בהמשך. אחת המגבלות של מחקר זה טמונה בעובדה שרק 39% מהפגים השלימו את המחקר. כאשר נעשה ניתוח של המשתנים נמצא כי אלו שלא השלימו את המחקר היו הפגים החולים והפגועים יותר, כך שיתכן שזו הערכת חסר.

מחקר זה מצטרף לקבוצה הולכת וגדלה של מחקרים שמוצאים סיבוכים מאוחרים מאד של הפגות, אפילו עשרות שנים לאחר הלידה, ומוכיח שוב שהטיפול הטוב ביותר בניאונטולוגיה הינו מניעת הפגות.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<