חדשות

אנשי צוות רפואי מדווחים על תסמיני COVID-19 ממושכים לאחר מחלה קלה בלבד (JAMA)

10/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי 15% מאנשי הצוות הרפואי בבית חולים בשבדיה אשר החלימו ממחלה קלה על-רקע זיהום בנגיף הקורונה לפחות שמונה חודשים מוקדם יותר, דיווחו על תסמינים בדרגה בינונית-עד-חמורה אשר פגעו בחייהם במקום העבודה, בבית או בחיי החברה.

 

החוקרים ערכו את המחקר בין אפריל 2020 ועד ינואר 2021, במהלכו נערף איסוף דגימות דם ומילוי שאלונים.

 

מבין 323 משתתפים שהיו חיוביים לנוגדנים כנגד הנגיף בדם, או כעדות לזיהום קודם, 26% דיווחו על לפחות תסמין אחד בדרגה בינונית-עד-חמורה שנותרו למשך לפחות חודשיים, זאת בהשוואה ל-9% מבין 1,072 משתתפים ללא נוגדנים כנגד הנגיף בדם (יחס סיכון של 2.9). בדומה, 15% מאלו שהיו חיוביים לנוגדנים כנגד הנגיף ו-3% מאלו שהיו שליליים כנגד נוגדנים של הנגיף, דיווחו על תסמינים ממושכים במשך שמונה חודשים ויותר לאחר הזיהום הנגיפי.

 

מבין המשתתפים במחקר שדיווחו כי פיתחו תסמינים קלים, או שהיו אסימפטומטים בזמן המחלה החדה, 22% דווחו על מחלות כרוניות ברקע, בהשוואה ל-24% מאלו ללא נוגדנים כנגד נגיף הקורונה.

 

בקרב משתתפים עם עדות לנוגדנים כנגד הנגיף, 8% דיווחו כי התסמינים הממושכים גרמו להפרעה בדרגה בינונית בחיי העבודה, בהשוואה ל-4% מאלו ללא נוגדנים כנגד הנגיף (יחס סיכון של 1.8). בדומה, 15% מהמשתתפים החיוביים לנוגדנים כנגד הנגיף דיווחו כי התסמינים הממושכים שיבשו את חיי החברה שלהם בדרגה מתונה-עד-בולטת, זאת בהשוואה ל-6% מאלו ללא נוגדנים כנגד הנגיף (יחס סיכון של 2.5). עוד עולה מהנתונים כי 12% מאלו עם נוגדנים כנגד הנגיף בדם דיווחו על הפרעה לחייהם בבית, זאת בהשוואה ל-5% מהחולים ללא נוגדנים בדם (יחס סיכון של 2.3)

 

מעבר לדיווח על לפחות תסמין אחד שנותר לאורך 8 חודשים ומעלה, 11% מהנבדקים עם נוגדנים כנגד הנגיף דיווחו על הפרעה בדרגה בינונית-עד-בולטת בכל קטגוריה של סולם Sheehan Disability Scale, זאת בהשוואה ל-2% מהנבדקים שהיו שליליים לנוגדנים כנגד הנגיף (יחס סיכון של 4.5).

 

התסמינים הנפוצים שנותרו לאורך חודשיים בקרב נבדקים חיוביים לנוגדנים כנגד הנגיף כללו עייפות, אובדן חוש טעם וריח וקוצר נשימה. עם זאת, לא נרשמה עליה בשכיחות תסמינים קוגניטיביים כמו ערפול מוחי, הפרעות זיכרון או ריכוז או הפרעות גופניות כמו כאבי שרירים ומפרקים, או דפיקות לב.

 

ממצאי המחקר מעידים כי חלק גדול מהחולים בסיכון נמוך עם תחלואה קלה על-רקע COVID-19  מציגים מגוון רחב של תסמינים בטווח הארוך וכי תסמינים אלו עלולים לשבש את חיי העבודה, לפגוע בחיים החברתיים ובחיים בבית. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין את המנגנונים בבסיס הסיבוכים ארוכי הטווח של COVID-19.

 

JAMA 2021

 

לידיעה ב-CIDRAP

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<