חדשות

93 רופאים ישראלים מפרסמים מכתב פומבי הקורא שלא לחסן את ילדים כנגד COVID-19 בטענה שהסיכון עולה על התועלת הצפויה

11/04/2021

מאת מערכת אי-מד

93  רופאים חתמו היום על מכתב פומבי הקורא שלא לחסן ילדים כנגד COVID-19 .

למכתב המלא הקליקו כאן  

להלן תקציר מכתבם:

נכון ל אפריל 2021 ,נראה כי החיסון של פייזר כנגד קוביד-19 מונע תחלואה קשה ותמותה, ויש לו מקום משמעותי בהגנה על אוכלוסיות בסיכון, בהן מחלת הקורונה עלולה להיות קשה ואף סופנית.

וירוס הקורונה יכול להדביק ילדים אך אינו גורם בהם למחלה קשה. ישנו אחוז זעום של ילדים
המפתחים סיבוכים קשים מהנגיף, ואחוז קטן של ילדים שיזדקקו לזמן החלמה ממושך ממנו.

נכון ל אפריל 2021 ,המעקב אחר תופעות הלוואי של החיסון אינו ארוך ואינו מאפשר 'הצפה' של תופעות לוואי קשות אך נדירות. מידע הנוגע לתופעות לוואי נדירות אך מסכנות-חיים יצטבר רק לאורך שנים, תוך ניתוח של בסיסי-נתונים מכל העולם, ורק תוך שקיפות מלאה.

זאת ועוד - לא ידוע מהו משך החסינות שהחיסון מקנה וכנגד אילו וריאנטים. לא ידוע כל כמה זמן יזדקקו המחוסנים לזריקות דחף על מנת לשמור על החסינות, ומהן המשמעויות רחוקות- הטווח של התחסנות תקופתית זו על מערכת החיסון ועל האבולוציה של הנגיף באוכלוסייה.
יתר על כן - הדעה ההולכת ורווחת בקרב הקהילה המדעית היא שהחיסון לא יוכל להוביל ל'חסינות עדר' , ולכן אין כיום צידוק 'אלטרואיסטי' לחסן ילדים על מנת להגן על אוכלוסיות הסיכון.

לאור כל זאת -אנו סבורים שאין לחסן ילדים בעת הזו. אנו סבורים ש לא ראוי להשית את תופעות הלוואי השכיחות על כלל אוכלוסיית הילדים (גם אם רובן הפיכות) בתדירות שאינה ידועה. אנו סבורים שאסור לסכן אפילו קומץ ילדים באמצעות חיסון המוני כנגד מחלה שאינה מסוכנת להם.

יתר על כן, לא ניתן לשלול כי לחיסון תהיינה השפעות שליליות ארוכות -טווח שטרם התגלו בעת הזו, לרבות על גדילה, על מערכת הרבייה או על ה פריון.

יש לאפשר לילדים חזרה מהירה לשגרה; יש להפסיק את הבדיקות המרובות ומעגלי הבידוד
הרחבים, ואין לייצר שום הפרדה בין מחוסנים ללא-מחוסנים במרחב הציבורי.


יש ל אפשר חיסון של אוכלוסיות בסיכון, ותחת חיסון כמעט מלא של אוכלוסיה זו – ניתן לחזור
לשגרת חיים מלאה (תוך התאמות מעת לעת) גם בנוכחות נגיף קוביד-19 .

המחברים מסכמים את מכתבם כך:

  • אנו סבורים שיש להניח לילדינו לחזור לשגרת חייהם הברוכה לאלתר, ואין לחסן אותם כנגד קוביד-19.
  •  יש להפסיק את בדיקות הילדים האסימפטומטיים, שאין להן משמעות קלינית אך הן גורמות לנזק עקיף נרחב, יש להפסיק לאלתר את מעגלי הבידוד ההמוניים במסגרות החינוך.
  •  יש להדגיש לציבור שגם מחוסנים יכולים להידבק ולהדביק, וכי כללי התנהלות זהים חלים על כולם, ללא קשר לסטטוס ההתחסנות.
  •  יש להפסיק להפנות אצבע מאשימה כלפי לא-מחוסנים, ויש להפסיק לפגוע בזכויות הפרט.
  • יש להפסיק לאלתר כל סוג של הדרה והפרדה בין אנשים במרחב הציבורי.

הערת המערכת: צריך לציין קודם כל שלא מדובר כאן על עוד פייק ניוז של כתות מתנגדי החיסונים או מכחישי הקורונה למיניהם אלא דעה לגיטימית לכאורה. יחד עם זאת, יש להניח שכאשר ה-FDA ,ובעקבותיו גם רשויות בריאות נוספות, כולל משרד הבריאות הישראלי, ישקול את העדויות שפייזר (וחברות אחרות בהמשך) יציגו בפניו באשר ליעילות ולבטיחות של החיסון בילדים, הטיעונים המועלים במכתב הרופאים יילקחו בחשבון ויישקלו בעת ההחלטה אם לאשר או לא את החיסון, ושהודעת האישור, במידה ואכן החיסון יאושר, יכלול בתוכו את הרציונל והנימוקים לכך.

מכל מקום נראה שיש מומחים רבים שסבורים שלמרות שילדים נמצאים אמנם בסיכון נמוך יותר לתחלואה קשה של קורונה, עדיין הסיכון קיים, לרבות גם הסיכון ל- MIS-C המופיע לאחר החלמה מקורונה. בנוסף, נראה שיש דווקא קונצנזוס בין מומחים על כך שבכדי להגיע לחיסון עד צריך יהיה לחסן גם את הילדים.  כך שתועלת משמעותית עשויה בהחלט לנבוע מחיסון ילדים, הן לילדים עצמם והן למבוגרים, ומנגד, אם תוצאות הבטיחות אינן מראות שיש הבדל בשיעור וחומרת תופעות הלוואי בין מבוגרים לילדים, אז הסיכון הצפוי ככל הנראה אינו גבוה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<