חדשות

מה בין היקף ראש ונפח המוח ובין מצב נוירו-התפתחותי בפגים? (ADC Fetal & Neonatal Edition) והערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברזילי

10/08/2021

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Archives of Disease in Childhood – Fetal and Neonatal Edition מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי היקף ראש קטן בלידה מלווה בתוצאות נוירו-התפתחותיות גרועות יותר וזאת ללא תלות בתחלואה לאחר-לידה או נזק לחומר הלבן. יתרה מזאת, החוקרים כותבים כי התנרמלות היקף ראש במהלך השהות ביחידת טיפול נמרץ ביילודים עשויה להפחית את הסיכון הנ"ל.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין היקף ראש מתחת לאחוזון 10 בלידה ובשחרור מיחידת טיפול נמרץ ביילודים ובין המצב הנוירו-התפתחותי בפגים שנולדו לאחר 24-32 שבועות היריון ולהשוות את הקשר בין היקף הראש ונפח המוח עם התוצאות הנוירו-התפתחותיות.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי, שכלל משתתפים שנולדו בין השנים 2006 עד 2013 בבית החולים British Columbia Women's Hospital. מדגם המחקר כלל 168 תינוקות עם נתונים אודות מדידת היקף הראש בלידה ובשחרור ובדיקת MRI בגיל מתוקן במועד. 143 ילדים השלימו הערכה בגיל 4.5 שנים.

 

מהנתונים עולה כי היקף ראש קטן בלידה לווה בציונים נמוכים יותר במבחני M-ABC (Movement Assessment Battery for Children Second Edition), FSIQ (Full Scale IQ) ו-VIQ (Verbal IQ), בעוד שהיקף ראש תקין בשחרור לא נותר קשור בסיבוכים שליליים. הממצאים מעידים על קורלציה משמעותית בין היקף הראש ובין נפח המוח בגיל תואם למועד. לא תועדה קורלציה בין נפח המוח ובין התוצאות הנוירו-התפתחותיות.

 

ממצאי המחקר מעידים כי היקף ראש קטן ובין מצב נוירו-התפתחתי גרוע יותר בפגים, ללא תלות בתחלואה לאחר לידה או נזק לחומר הלבן.

 

Archives of Disease in Childhood - Fetal and Neonatal Edition Published Online First: 14 July 2021

 

הערות עורך ניאונטולוגיה, ד''ר ברנרד ברזילי:

מחקר זה שב ומאשר תוצאות ממחקרים נוספים הטוענים כי לפגיעה תוך רחמית יש משמעות מעבר לתקופת החיים התוך רחמיים, כפי שנטען בתיאוריה ע"ש Barker. החלק האופטימי במחקר זה הינו שלילודים שעשו "catch up" לגדילת היקף הראש מאוחר יותר היתה פרוגנוזה טובה יותר.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<