חדשות

גם חשיפה קצרה של 2-3 חודשים לתרופות אנטיכולינרגיות קשורה לסיכון מוגבר להפרעות בתפקוד קוגנטיביות (Alzheimer's & Dementia)

25/05/2013

מאת מערכת אי-מד

מחקר מה- Alzheimer's & Dementia מציג מימצאים מטרידים אודות הסיכון לפגיעה קוגנטיבית או דמנציה הקשור לשימוש בתרופות אנטיכולינרגיות (ACs) , שכידוע משמשות רבים לטיפול בהפרעות שינה, אי נקיטת שתן ומחלות נוספות.

ברקע מסבירים החוקרים כי בארה"ב יש אפידמיה של מחלות כרונית שונות בגיל המבוגר אשר חושפות רבים לשימוש ב-ACs , אשר ידועות בהשפעתן האפשרית השלילית על תפקוד קוגנטיבי או התפתחות דמנציה. במחקר הזה מטרת החוקרים הייתה לחקור את הקשר האפשרי בין הפרעות קוגנטיביות ושימוש קודם בתרופות ACs . המחקר היה רטרוספקטיבי, והתבסס על מידע במרפאות ראשוניות במדינית אילינוי באינדאנה ארה"ב.

בסה"כ נכללו 3,690 מבוגרים קשישים שעברו הערכה קוגנטיבית ושהיה מידע של שנה על הטיפול התרופתי בהם. התוצאה שנמדדה הייתה התפקוד הקוגנטיבי בשני צעדים עוקבים, הראשו במהלך הסריקה והשני באמצעות תהליך איבחוני פורמלי למטופלים עם תוצאה חיובית בסריקה הראשונית.

החשיפה לתרופות ה-ACs הוגדרה ע"י משך זמן הטיפול, מס' התרופות מהקבוצה באותו זמן טיפול, וחומרת האפקט של AC שנקבעה ע"י מדד רשימת הנטל הקוגנטיבי האנטיכולינרגי.

התוצאות הראו שבהשוואה למבוגרים שלא נחשפו לטיפול AC , ולאחר התאמות לגיל, גזע, מין ותחלואה נוספת,  הסיכון להיות מאובחן כסובל מהפרעה קוגנטיבית היה גדול פי 2.73 (בטווח בר סמך של בין 1.27-5.87) במטופלים שנחשפו ל-ACs למשך 90 יום ו-3 סוגי תרופות מהקבוצה לפחות. הסיכון היחסי לדמנציה היה 0.43 (בטווח בר סמך של 0.1-1.81).

שימוש של חודשיים בתרופות אלה היה קשור לעליה בסיכון של פי 2 להפרעה קוגנטיבית קלה.

החוקרים מסכמים כי חשיפה לתרופות ממשפחת ה-AC עם פוטנציאל חמור לנטל קוגנטיבי עלולה להוות גורם סיכון לפתח הפרעה קוגנטיבית.

מומחים שונים שהגיבו למחקר במדסקייפ המליצו לרופאים לשקול חלופות טיפוליות שלא ממשפחת ה-AC . להערכת חלק מהם כיום המצב הוא שהתרופות ממשפחה זו נמצאות ברישום יתר.

Alzheimer's & Dementia

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<