הרצאות מצגות

סיכום ותקצירים מכנס היסוד של החברה הישראלית לרפואה מגדרית שהתקיים לאחרונה בבילינסון

04/03/2009

בבילינסון התקיים הכנס הראשון בישראל לרפואה מגדרית, ביוזמת מנהל בי"ח לנשים פרופ' מרק גלזרמן.

רפואה מגדרית היא רפואה שבמרכזה ההכרה בשוני של כל מערכות הגוף של נשים וגברים והצורך בהתאמת האבחון והטיפול הרפואי להבדלים אלה. 

הכנס הוא הראשון מסוגו בישראל והוצגו בו תוצאות מחקרים ישראליים ברפואה מגדרית בתחומים שונים: קרדיולוגיה, גסטרואנטרולוגיה, רפואה פנימית, רפואת המשפחה, פסיכיאטריה, אנדוקרינולוגיה, הרדמה,  אורתופדיה וגינקולוגיה (מצורפים תקצירי המאמרים).

 

אורחת הכבוד של הכנס היתה פרופ' מריאן לגאטו מאוניברסיטת קולומביה, מייסדת תחום הרפואה המגדרית ודמות מובילה בתחום בעולם.

 

במסגרת הכנס יוסדה החברה הישראלית לרפואה מגדרית. פרופ' גלזרמן מכהן כיו"ר החברה וחברי הועד הם פרופ' ירון ניב, מנהל המערך לגסטרואנטרולוגיה במרכז רפואי רבין; פרופ' דב פלדברג, סגן מנהל בי"ח לנשים בבילינסון ופרופ' משה סלעי, מנהל המחלקה האורתופדית בבילינסון.  

 

  

מספר עבודות שהוצגו בכנס:

 

גינקולוגיה

הוצג מחקר שניתח כ-2700 לידות תאומים שנולדו בבי"ח לנשים בבילינסון בין השנים 1995-2006. מטרת המחקר היתה לבדוק את הקשר בין מין העוברים בהריונות תאומים (כלומר בן-בן, בן-בת, בת-בת) לבין סיבוכי הריון, משקלי הלידה, לידה מוקדמת, ותחלואה של הילודים.

גולת הכותרת של המחקר הינה שבעוד שלאחות תאומה יש השפעה מיטיבה על אחיה התאום, אשר מתבטאת בסיכון נמוך יותר ללידה מוקדמת ובגדילה תוך רחמית טובה יותר, הרי שלאח תאום ישנה דווקא השפעה שלילית על אחותו התאומה, אשר מתבטאת בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת ולסיבוכי פגות כגון תחלואה נשימתית.

 מסקנה - אם נגזר עליך להיות אחד מתאומים, עדיף לחלוק את הרחם עם אחות תאומה מאשר עם אח תאום.

 החוקרים: ד"ר ניר מלמד, ד"ר יריב יוגב, פרופ' מרק גלזרמן, בי"ח בילינסון.

 

פרופ' מרק גלזרמן, מנהל בי"ח לנשים בבילינסון: מנהל בי"ח לנשים בבילינסון: "באופן ביולוגי יש כנראה למין הנשי עדיפות על המין הזכרי במובן של עמידות במחלות וכוח הישרדות. הבדלים אלה ניכרים לאורך כל מעגל החיים ומתברר שמתחילים עוד בחיים התוך רחמיים."

  

גסטרואנטרולוגיה

הוצג מחקר רחב היקף שבדק נתונים רפואיים של 500,000 צעירים שהגיעו ללשכת הגיוס לביצוע בדיקות רפואיות לפני הגיוס בתקופה של חמש שנים.

ממצאים: נמצאה שכיחות יתר אצל בנות של מחלות כיב, אבני מרה, חוסר סבילות ללקטוז ומחלת מעי רגיש.

בדקו גם את הקשר בין השמנת יתר למחלות שונות - מצאו שככל שהמשקל עולה כך עולה מספר האבנים בדרכי המרה, רק בבנות. בקרב בנים, לא נמצא קשר בין השמנה לבין אבני מרה.

 

החוקרים: דר' דן לנדאו, דר' יוספה בר-דיין ופרופ' ירון ניב, מרכז רפואי רבין.

 

קרדיולוגיה

החוקרים השוו בין תוצאות השימוש בסטנטים רגילים מול סטנטים מצופי תרופה בנשים מול גברים. בדקו נתונים של 4700 מטופלים שטופלו במרכז רפואי רבין בשנים 2004-2007.

ממצאים:  ידוע שנשים מגיבות פחות טוב מגברים לטיפול בצנתור. עם זאת, המחקר הנוכחי מראה שבעידן הצנתורים המודרניים, שכוללים שימוש בסטנטים מצופי תרופה, השפעת הסטנטים קיימת לטובה הן בגברים והן בנשים.

החוקרים: ד"ר טמיר בנטל, פרופ' עבד עסלי, ד"ר חנה ועקנין, פרופ' רן קורנובסקי וצוות מכון הצנתורים, בית חולים בילינסון.

 

פרופ' רן קורנובסקי, מנהל מכון הצנתורים במרכז רפואי רבין: ""שמחנו להיווכח שנשים מגיבות כיום טוב לטיפול בצנתור כמו גברים. יחד עם זאת יש עוד מה לעשות על מנת שנשים יזכו לטיפול מיטבי הן לפני וגם לאחר הצנתור".

 

 קרדיולוגיה

המחקר בדק הבדלים בין נשים וגברים בקרב חולים עם אירוע כלילי חריף (ACS). נאספו נתונים שונים כגון גורמי סיכון קרדיווסקולרים, מחלקות אשפוז, טיפול תרופתי ופולשני במהלך האשפוז ותמותה. המחקר כלל 2,077 חולים שאושפזו בתקופה מרץ-אפריל 2006.

ממצאים: נשים המתאשפזות בעקבות אירוע כלילי חריף הן מבוגרות יותר ועם גורמי סיכון מרובים יותר מאשר גברים. תסמיני אי ספיקה בקבלה שכיחים יותר בנשים.

כאשר מדובר בנשים, עובר זמן רב יותר מרגע אבחון האירוע במיון ועד הקבלה לאשפוז. בנוסף, שיעור הנשים המתאשפזות ישירות ביחידות לטיפול נמרץ נמוך בהשוואה לגברים.

החוקרים: ד"ר עידית ידידיה, קרדיולוגית בכירה במערך הקרדיולוגי, מרכז רפואי רבין, וד"ר אביטל פורטר, מנהלת היחידה לאשפוז ביניים לב במערך הקרדיולוגי, מרכז רפואי רבין.

 

ד"ר אביטל פורטר: "תחום הקרדיולוגיה מאפשר כר מחקרי נרחב ומכיל תחומים רבים של שונות מגדרית ביניהם גורמי סיכון, לרבות היבטים  מניעתיים, כולל טיפול בקהילה, הסתמנות קלינית שונה, מתן טיפולים שונה, תגובה לטיפול והתאמת הטיפול בהתאם למגדר. ישנה חשיבות רבה להבנת קיומם של הבדלים משמעותיים אלה, על  מנת לשפר את החינוך לבריאות ומתן הטיפול המיטבי המתאים לגופו של הפונה לעזרה."

 

רפואת המשפחה

הוצגו תוצאותיו של פרויקט ענק שנעשה בקרב 1250 רופאי משפחה מ'שרותי בריאות כללית' בשיתוף עם הפדרציה היהודית של קליבלנד, הסוכנות היהודית ומכון המחקר ברוקדייל. תוכנית הלימודים אשר תוכננה עבור הרופאים הראשוניים, הועברה ב-260 מרפאות בעזרת מחשב ובצורה אינטראקטיבית, בכל מחוזות הקופה. העבודה כללה תוכנית לימודים בת 18 שיעורים צוותיים בנושאים הקשורים לבריאות נשים ונערות, ביניהם: מיניות האישה, תכנון המשפחה, רפואת הלב, ריאומטולוגיה, גיל ההתבגרות, אלימות במשפחה, סרטן השד ועוד. כל מרפאה קבעה בצורה עצמאית שיעורים קבוצתיים לצוות הרופאים המטפל, ונעזרה בתוכנת מחשב ייחודית בהעברתם. תוכנית הלימוד כללה הרצאות וידאו בנושא המדובר, הצגת מקרה ודיון סביב דילמות רפואיות מחיי היום יום במרפאה.

ממצאים: נמצא כי התוכנית הכפילה את רמת המודעות של רופאי המשפחה למקרי אלימות המתרחשים במשפחה. עוד עולה כי הרופאים שיפרו בכ-20% את רמת הידע שלהם בנושא גיל ההתבגרות הנשי  והשפעותיו.

 

ד"ר נילי בן צבי, רופאת משפחה ומרכזת תוכנית הלימוד לבריאות האישה בשרותי בריאות כללית: "רופאי המשפחה פוגשים במרפאה יותר נשים, אך באופן פרדוקסאלי, יודעים עליהן פחות מאשר על הגברים: 75% מכלל הביקורים אצל רופאים בישראל הם לרופאי המשפחה, נשים מבקרות רופאים בכ-30% יותר מגברים. נתונים מכל העולם מראים כי כיום עדיין קיים תת-אבחון בתחומים רבים בבריאות נשים. הפרויקט המוצג תוכנן לשפר את הידע, הכישורים והגישה של הרופאים הראשוניים לנשים בהן הם מטפלים. אנו מאמינים כי רופא המשפחה הינו צומת מרכזי בחייהם של מטופליו, והוא אדם המתאים ביותר לאיתור קשיים או בעיות בבריאות ובאורח חייהם."

 

 

 


 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<