הרצאות מצגות

פרופ' רייט בהרצאתו בישראל: העדויות מצביעות על כך שהטיפול ב-Sativex בחולי טרשת נפוצה עם ספסטיות הוא יעיל ובטוח

19/09/2012

מאת מערכת אי-מד

אנו מתכבדים להזמינכם לצפות בהרצאתו של פרופ' סטפן רייט (Prof. Stephen Wright ) אשר הציג לאחרונה בפני מומחים מישראל נתונים ועדכונים אודות הבטיחות והיעילות של הטיפול ב- Sativex בחולי טרשת נפוצה הסובלים מספסטיות (עוויתיות). 

לאחר שהציג את הרקע לפיתוח סטיבקס, ההתוויה, המבנה הכימי, ציין רייט כי כ-30% מחולי ה-MS סובלים מספסטיות בדרגה בינונית עד חמורה. הוצג גם מנגנון הפעולה של התכשיר, המחקרים בבעלי חיים, והרציונל לכך שהתכשיר יכול להיות יעיל בטיפול בספסטיות.

רייט עבר לאחר מכן למחקרים הקלינים בבני אדם תוך התייחסות למתודולוגיה ולשיטות המחקר המבוססות גם על דיווחי החולים.

רייט סקר את המחקרים שנערכו אשר הצביעו על עמידה ביעדי המחקר המרכזיים (ספסטיות) כמו גם המשניים (שיפור בשינה ועוד). המחקרים מצאו עדיפות מובהקת על פלצבו במדדים המרכזיים שנבחנו וכן גם מס' אטרקטיבי של NNT (מס' חולים שבהם יש לטפל בכדי להשיג שיפור בין 30-50% ) של בין 4-6 .

רייט הדגיש אף כי החולים שהגיבו לטיפול השיגו שיפור משמעותי ביכולת לחזור לתפקוד נורמלי יום יומי. 

מבחינת בטיחות, הציג רייט את שיעור תופעות הלוואי ארוכות הטווח שהיו נמוכות יחסית וקלות בדרך כלל. רייט התייחס גם לחשש משימוש לא נאות (abuse)  והדגים מימצאי אנליזות שהראו שלא היה הבדל מול פלציבו בפרמטרים היכולים להצביע על שימוש כזה. 

בהמשך התייחס רייט גם לכך שהטיפול בסטיביקס עשוי להיות יעיל מבחינה כלכלית ולחסוך עלויות למערכת הבריאות הקשורות לטיפול הרפואי ולעלויות הסיעודיות הקשורות לספסטיות.

לקראת סיום הציג רייט נתונים גם מהרשם (רג'יסטרי) המתקיים באנגליה אשר מעיד על שיעור מאוד נמוך של הפסקות טיפול ותופעות לוואי, ובהמשך מחקרים ארוכי טווח שהצביעו על יעילות בהורדת רמות כאב, שיפור בשינה ועוד. 

בנוסף, הוצגו נתונים המצביעים על שיפור בדחיפות במתן שתן הקשורים לטיפול בסטיביקס.

לסיום סיכם רייט בציינו שקיים מידע מבוסס ונרחב המצביע על יעילות גבוהה ואפשרות טיפול שמרנית במטופלים שנכשלו בטיפולים תרופתיים קודמים, בטיחות גבוהה, סבילות טובה, שיפור נוסף ברמות הכאב, ופוטנציאל חיסכון משמעותי בעלויות הטיפול בהתוויה זו.

לצפייה בהרצאה המלאה (56 דקות) - נא להקליק כאן

ההרצאה תועדה בחסות חברת נאופרם

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<