חדשות

Lornoxicam (קספו) בעל פרופיל תופעות לוואי מועדף בטיפול בכאב חד וריאומטי (Pain Manag)

08/03/2017

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Pain Management עולה כי Lornoxicam (קספו)  מעכב אנזימי COX-1/COX-2 (Cyclooxygenase) ממשפחת נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים, נסבל היטב בטיפול בחולים הסובלים מכאב חד וריאומטי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים (NSAID או Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs), מלווים במגוון רחב של תופעות לוואי, בפרט  במערכת העיכול. למרות שזוהו גישות שונות להגנה על הקיבה (דוגמת תרופות ממשפחת מעכבי תעלות מימן, Misoprostol), מהעדויות עולה כי בפועל גישות אלו אינן משמשות לעיתים קרובות.

בחירת התרופה ממשפחת NSAID מבוססת ברובה על הערכת גורמי הסיכון למחלות קרדיווסקולאריות וגסטרואינטסטינאליות, ביחד עם הערכת המאפיינים של התרופה הפרטנית.

 

הסיכון לסיבוכים במערכת העיכול העליונה בקרב מטופלים ב-NSAID תלוי בנוכחות גורמי סיכון שונים, כולל גיל מתקדם, היסטוריה של סיבוכי כיב פפטי, זיהום בהליקובקטר פילורי וטיפול נלווה באספירין או נוגדי-קרישה. בנוסף, גורמי סיכון ספציפיים ל-NSAID כוללים מינונים גבוהים, תכשירים בשחרור מושהה וזמן מחצית חיים ארוך יותר, כל אלו עשויים לתרום לעליה בחשיפה לתרופה.

 

Lornoxicam (שם מסחרי קספו) הינה תרופה ממשפחת NSAID, הנספגת במהירות ובעלת זמן מחצית חיים קצר, בהשוואה לתרופות אחרות ממשפחת Oxicam, דבר המפחית את הסיכון להצטברות בפלזמה עם מינונים חוזרים.

במטה-אנליזה הנוכחית, הטיפול ב- Lornoxicam לווה בסיכון מופחת לתופעות לוואי במערכת העיכול, בהשוואה ל-NSAID אחרים. הסיכון לתופעות לוואי במערכת העיכול היה נמוך יותר משמעותית בהשוואה ל-Naproxen, אך לא זוהו הבדלים בהשוואה ל-Diclofenac, ממצא העולה בקנה אחד עם ממצאים קודמים שהצביעו על סיכון גבוה יותר לסיבוכים במערכת העיכול העליונה עם Naproxen, בהשוואה ל-Diclofenac.

 

היארעות תופעות לוואי במערכת העיכול על-רקע Lornoxicam נקשרו באופן ברור עם החשיפה לתרופה (מינון ומשך הטיפול). החוקרים לא זיהו סיכון מוגבר לתופעות לוואי במערכת העיכול בקשישים (גילאי 65 שנים ומעלה), אך זוהה סיכון מוגבר בנשים (סיכון יחסי גבוה יותר ב-27%).

 

אירועים חריגים על-רקע כיב פפטי (פרפורציה, כיב או דימום) דווחו ב-30 מטופלים ב- Lornoxicam (0.5%), שיעור המקביל להיארעות של 2.7% לשנת מטופל, זאת בהשוואה ל-3.3% עם משככי כאבים מקבילים

 

לסיכום, בחירת תכשיר ממשפחת NSAID לטיפול בדלקת וכאב אקוטי וכרוני תלויה ברובה בפרופיל הבטיחות, בפרט בסיכון לסיבוכים במערכת העיכול ואירועים קרדיווסקולאריים. Lornoxicam מציע עיכוב מאוזן של COX-1/COX-2 ופינוי מהיר.  הסיכון הנמוך לתופעות הלוואי במערכת העיכול שנצפו עם Lornoxicam עומדים אף בקנה אחד עם  עם דיווחים קודמים המראים פגיעה מופחתת ברריות הקיבה והמעי בהשוואה ל NSAID  אחרים. תכונות אלו עשויות להוביל לפרופיל בטיחות טוב יותר ומאזן סיכון/תועלת עדיף.

 

Pain Manag. (2016), 6(5), 445-454

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<