חדשות

צחצוח שיניים תדיר מלווה בסיכון מופחת לפרפור פרוזדורים ואי-ספיקת לב (European Journal of Preventive Cardiology)

11/12/2019

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת European Journal of Preventive Cardiology עולה כי צחצוח שיניים שלוש פעמים ביום מלווה בסיכון מופחת להתפתחות פרפור פרוזדורים או אי-ספיקת לב, בהשוואה לאלו שאינם מקפידים על צחצוח שיניים בהיקף זה.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 161,286 משתתפים ללא היסטוריה של פרפור פרוזדורים, אי-ספיקת לב או מחלות לב וכלי דם אחרות. כל המשתתפים במחקר השלימו בדיקה רפואית שגרתית בין 2003-2004 ובין היתר נאספו נתונים אודות משקל, גובה, אורחות חיים, מחלות כרוניות, בריאות חלל הפה והיגיינה אישית.

 

לאחר חציון מעקב של קרוב ל-10.5 שנים, 4,911 חולים (3%) פיתחו פרפור פרוזדורים ו-7,971 (4.9%) אובחנו עם אי-ספיקת לב. בקרב אלו שצחצחו שיניים שלוש פעמים ביום נרשם סיכוי קטן ב-10% להתפתחות פרפור פרוזדורים וסיכוי נמוך ב-12% להתפתחות אי-ספיקת לב, בהשוואה לאלו שצחצחו שיניים בתדירות פחותה.

 

עוד מדווחים החוקרים כי הקפדה על ניקוי שיניים מקצועי לוותה בירידה של 7% בסיכון לאי-ספיקת לב, כאשר בנוכחות 22 שיניים ומעלה נרשמה עליה של 32% בסיכון לאי-ספיקת לב.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי היגיינה אוראלית טובה יותר הודות לצחצוח שיניים תדיר וניקוי שיניים באופן מקצועי עשויים להפחית את הסיכון לפרפור פרוזדורים ואי-ספיקת לב.

 

European Journal of Preventive Cardiology, online December 1, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<