חדשות

תוצאות טיפול מיקרוכירורגי בפריצת דיסק מותני (Spine)

11/12/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Spine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ניתוח Microsurgical Subtotal Discectomy (MSD) הינה טכניקה יעילה להשגת שיעור גבוה של התאוששות תפקודית ושביעות רצון של המטופלים.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התוצאות הקליניות בטווח הארוך ואת שיעור הניתוחים החוזרים לאחר ניתוח בטכניקת MSD בחולים עם פריצת דיסק מותני. לצורך כך, הם השלימו הערכה רטרוספקטיבית של רשומות מטופלים עם תיעוד מלא של המצב הנוירולוגי לפני ואחרי הניתוח, פרטים אודות מהלך האשפוז, דו"ח מפורט אודות הניתוח ורישומי ביקורים אמבולטוריים.  הם התמקדו במשתתפים עם מעקב לאורך לפחות 25 שנים.

 

החוקרים בחרו באקראי 355 חולים ויצרו עימם קשר, כאשר 158 משתתפים השתתפו במחקר.

 

לאחר מעקב ממוצע של 32 שנים, שיעורי ההצלחה הקלינית של פרוצדורה בטכניקת MSD עמדו על 86.0%, מדד Oswestry Disability Index הממוצע עמד על 9%, כאשר 69.6% מהמטופלים לא סבלו מכאבים ו-13.9% מהחולים דיווחו כי נטלו משככי כאבים כל יום בשל כאבי גב ורגל.

 

ניתוחים חוזרים בוצעו ב-47 חולים (29.7%), בעוד ששיעורי הישנות פריצת דיסק באותו גובה עמדו על 8.2% מהמקרים. לניתוח חוזר במהלך השנתיים הראשונות לאחר MSD הייתה השפעה שלילית על ההצלחה הקלינית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בטכניקת MSD לטיפול במקרים של פריצת דיסק מותני. גישת טיפול זו לוותה בשיעורי הצלחה גבוהים, עם שביעות רצון טובה בקרב המטופלים.

 

Spine. 2019;44(20):1426-1434

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<