חדשות

רופאים רבים ממשיכים בשילוב תרופות ממשפחת בנזודיאזפינים ואופיואידים (Natl Health Stat Report)

19/01/2020

 

למרות הסיכונים המוכרים היטב וההמלצות כנגד, רופאים רבים ממשיכים לשלב טיפולים תרופתיים בתרופות ממשפחת בנזודיאזפינים ואופיואידים. מתוצאות נתונים ארציים עולה כי בשנים 2014-2016, בלמעלה משליש מהמקרים בהם ניתן טיפול בבנזודיאזפינים ניתן גם מרשם לטיפול באופיואידים.

 

לדברי המומחים, לא מומלץ לשלב תרופות ממשפחת בנזודיאזפינים עם אופיואידים בשל הסיכון המוגבר לדיכוי נשימתי.

 

מהנתונים העדכניים עלה כי בשנים 2014-2016, בנזודיאזפינים ניתנו בכ-66 מיליון ביקורי מרפאה בשנה, מקביל לשיעור של 27 ביקורים שנתיים לכל 100 מבוגרים. מבין הביקורים בהם ניתן מרשם לטיפול בבנזודיאזפינים, ב-35% ניתן טיפול מקביל באופיואידים, מקביל לשיעור של 10 ביקורים שנתיים לכל 100 מבוגרים.

 

ביקורים במרפאה שהובילו למתן בנזודיאזפינים עם או בלי אופיואידים היו נפוצים יותר בנשים, בהשוואה לגברים ועלו עם הגיל.

 

שיעור הביקורים בהם ניתן מרשם חדש לבנזודיאזפינים או מרשם חדש לבנזודיאזפינים וגם אופיואידים היה נמוך יותר משיעור הביקורים בהם ניתן חידוש מרשם קיים לטיפול בתרופות אלו.

 

בעיה הנוגעת למצב כרוני הייתה הסיבה הנפוצה ביותר לביקורים בהם ניתן טיפול בבנזודיאזפינים או בהם בנזודיאזפינים ניתנו בשילוב עם מרשם לטיפול באופיואידים.

 

הפרעות פסיכיאטריות זוהו כקטגוריית האבחנה העיקרית הנפוצה ביותר בביקורים בהם ניתן טיפול בבנזודיאזפינים. הפרעות במערכת שריר-שלד והפרעות ברקמת חיבור היו הקטגוריה הנפוצה ביותר של אבחנות בביקורים בהם ניתן מרשם לטיפול בבנזודיאזפינים ואופיואידים.

 

Natl Health Stat Report. Published online January 17, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני