חדשות

הר''י מקימה ועדה לבחינת מתכונת העבודה והתורנויות בבתי החולים

26/05/2020

הודעת הר''י

יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי (בתמונה), הנחה על הקמת ועדה עליונה לבחינת מתכונת העבודה של הרופאים ואופי התורנויות בבתי החולים. הוועדה תפעל בשיתוף המועצה המדעית, פורום המתמחים, פורום המומחים הצעירים, פורום הסטאז'רים, נציגי האיגודים המקצועיים ונציגי הנהלות בתי החולים.

בראש הוועדה יעמדו פרופ' רן טור כספא, מי שכיהן כדיקן הפקולטה לרפואה בצפת וכיו"ר הוועדה לשיפור הטיפול במחלקות הפנימיות, ופרופ' יוסף קלאוזנר, מנהל מרכז הסרטן באיכילוב ויו"ר המועצה הלאומית לכירורגיה, הרדמה וטיפול נמרץ של משרד הבריאות. מרכזת הוועדה: יו"ר פורום המתמחים, ד"ר אלה קיטרוסר.

המנדט של הוועדה יהיה לחתור לפתרונות ישימים לטובת שיפור רווחתם של הרופאים והמתמחים בפרט בין היתר באמצעות בחינת קיצור משך התורנות, ובלבד שלא תיפגע איכות הטיפול, ההכשרה וההתמחות. מסקנות הוועדה תבאנה לשולחן הדיונים במסגרת המו"מ על ההסכם הקיבוצי החדש מול המדינה והמעסיקים.

הוועדה תחל לפעול בימים הקרובים והיא תגיש המלצות ביניים ליו"ר ההסתדרות הרפואית בתוך 3 חודשים (מסקנה סופית תוך 3 חודשים נוספים לכל המאוחר). הוועדה העליונה מהווה המשך וכחיזוק לצוותי העבודה שכבר פועלים בהר"י מזה כשנתיים, במסגרתם נבחנו מספר מודלים מהעולם, התקיימו שולחנות עגולים בהובלת פורום המתמחים ובוצעה התקשרות עם חברת הייעוץ דלויט. הוועדה תרכז ותבחן את המודלים השונים שייבחנו באמצעות מספר פיילוטים בשורה של מחלקות ובמקצועות הרפואה השונים.

יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי עדכן על היוזמה באופן אישי את ראש הממשלה בנימין נתניהו, וביקש שיורה למשרדי האוצר והבריאות "להקצות את כל המשאבים הנדרשים לכך על מנת שניתן יהיה לקדם ביצועה של רפורמה זו לטובת מערכת הבריאות בכלל ולטובת המטופלים והרופאים בפרט".

פרופ' חגי: "מיד עם כניסתי לתפקיד שמתי לי למטרה לקדם מספר רפורמות חשובות, בכללן קיצור שעות העבודה של רופאים ואורך התורנות. הר"י, שמייצגת 28 אלף רופאים ורופאות בישראל, קיימה דיונים אינטנסיביים בעניין לרבות בחינת המודלים השונים בחו"ל, אולם מגפת הקורונה קטעה את הדיונים האלה באיבם. נעשה הכל כדי למצוא את המודלים הנכונים, הטובים והישימים ביותר עבור הרופאות והרופאים, עבור המטופלים ועבור איכות הרפואה. הכדור נמצא עכשיו גם בידיים של ממשלת ישראל, שתצטרך להקצות את התקנים ואת כל המשאבים הנדרשים כדי להוציא את הדברים אל הפועל".

יו"ר פורום המתמחים ומרכזת הוועדה, ד"ר אלה קיטרוסר: "פורום המתמחים בשיתוף שאר הפורומים הצעירים בהר״י עוסק מזה שנים בסוגיית אורך התורנויות באמצעות קבוצת העבודה המוקדשת לנושא. עד היום הובלנו עבודה מעמיקה של בחינת המודלים השונים מהעולם, סקר בין המתמחים ודיונים עם ראשי האיגודים המקצועיים והמועצה המדעית. אנחנו שמחים לעלות כעת מדרגה על ידי השקת הפיילוטים ועל ידי חיזוק קבוצת החשיבה והפיכתה לוועדה שתקבע את עתיד הנושא בשיתוף בכירי המערכת הרפואית".

מצ"ב כתב המינוי לחברי הוועדה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<