חדשות

פרופ' סיגל סדקצי הודיעה על התפטרותה על רקע ''דחיקת שיקולי הבריאות מתהליכי קבלת ההחלטות''

07/07/2020

מאת מערכת אי-מד

פרופ' סיגל סדצקי הודיעה היום אל התפטרותה ממשרד הבריאות. בהודעה שפרסמה בפייסבוק כתבה סדצקי: 

"מזה מספר שבועות מצפן הטיפול במגיפה איבד כיוון. למרות התרעות שיטתיות וסדורות במערכות השונות, ובדיונים בפורומים שונים, אנו צופים בתסכול בשעון החול של ההזדמנויות הולך ואוזל. על רקע זה הגעתי למסקנה שבתנאים החדשים שנוצרו ובהם דעתי המקצועית לא מתקבלת - אין ביכולתי עוד לסייע להתמודדות אפקטיבית לבלימת התפשטות הנגיף".

עוד הוסיפה סדצקי "בשבועות האחרונים, ישראל נעה למקום מסוכן. הנתונים ומפת התחלואה הנוכחית והצפי לעתיד הקרוב מעידים על כך כאלף עדים. ישראל, שנחלה הצלחה בהתמודדות עם הגל הראשון, נפרדה ממדינות מובילות אחרות בכך שסטתה מהמדיניות שהן נקטו באמצעות שחרור מהיר מאוד של פעילויות חברתיות. את הגל הראשון אפיינה מנהיגות מקצועית וערכית, ששמה את חיי האדם בראש ומעל לכל שיקול אחר. תחושתי היא שעם הזמן הפכנו מאנשי מקצוע המגיבים לאירועים בצורה פרואקטיבית לבעלי אחריות נטולי סמכות המגיבים באיחור אחר האירועים.

ואולם בשלב השני שהתאפיין בפתיחה חיונית אך מהירה וגורפת של המשק, ההליך הפך למסורבל ואיזון השיקולים הגיע לממדים הדוחקים את שיקולי הבריאות".

 

בתגובה, פרסם שר הבריאות יולי אדלשטיין ההודעה הבאה: "פרופ' סיגל סדצקי היא עובדת מסורה שפעלה לילות כימים למען בריאותם של אזרחי ישראל. אני מבקש להודות לה על עשייתה ומאחל לה הצלחה בהמשך הדרך".

 

איגוד רופאי בריאות הציבור הגיב להודעת ההתפטרות ופרסם ההודעה הבאה:

לתקן עכשיו את הליקויים בניהול המגיפה !

אנו מביעים הערכה רבה לפרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות ומצרים על בקשתה לסיים את תפקידה.

 

כפי שהתרענו, מערך שירותי בריאות הציבור בקריסה לאחר הזנחה קשה רבת שנים על ידי הקברניטים, כפי שנחשף בדוח מבקר המדינה על מחלות מתפרצות. 

 

לאור הסכנה החמורה של הנזקים הבריאותיים, הכלכליים והחברתיים של המגפה שהיו ועוד יהיו, זה הזמן לתקן מיידית את הליקויים החמורים בניהול המגפה בישראל, במבט קדימה:

 

א. להפסיק את קבלת ההחלטות הפוליטית שאינן מסתמכות על נתונים אפידמיולוגיים ועל אנשי המקצוע המומחים בבריאות הציבור ובמענה למגיפות. החלטות לא מדויקות גורמות נזק אדיר ומיותר לכלכלה בצד חוסר הגנה מספקת על בריאות הציבור.
ב. לכסות על המחסור הנוראי בכוח אדם במערך בריאות הציבור: לא רק בכוח אדם לא מקצועי אלא גם ברופאות, רופאים, ואחיות אפידמיולוגיות
ג. לטפל בדלות המשאבים והפערים הטכנולוגיים החמורים במערך בריאות הציבור ולייעל את ניהול המידע והידע באופן מקצועי
ד. לשנות את הגישה המוטעית של הפחדה ואיומים על הציבור , לרבות שימוש מופרז במשטרה ובשב"כ, במקום גישה משתפת ומקדמת בריאות

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<