חדשות

נשים רבות נוטלות אופיואידים במהלך היריון (MMWR)

29/07/2020

 

מניתוח נתוני ה-CDC שפורסמו ב-Morbidity and Mortality Weekly Report עולה כי 7% מהנשים ההרות מדווחות על נטילת אופיואידים במרשם במהלך ההיריון וקרוב לשליש מהנשים הללו לא קיבלו ייעוץ מהרופא אודות ההשפעות של תרופות אלו עם הצאצאים.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מסקר PRAMS (Pregnancy Risk Assessment Monitoring System) להערכת השימוש באופיואידים במרשם במהלך היריון. הם העריכו את השימוש בכלל הנשים ההרות וכן לפי מאפייני האימהות בקרב נשים שילדו לאחרונה. במחקר נכללו נתונים אודות מקור המרשמים לאופיואידים, סיבות לשימוש בתרופות אלו, צורך או רצון בהפחתת או הפסקת השימוש וקבלת ייעוץ מאיש צוות רפואי אודות ההשפעה האפשרית של שימוש באופיואידים על היילוד.

 

מהנתונים עולה כי 6.6% מהנשים שהשיבו לסקר דיווחו על שימוש באופיואידים במרשם רופא במהלך ההיריון. מבין אלו, 21.2% דיווחו על שימוש לרעה (קבלת הטיפול מאדם שאינו איש צוות רפואי או לסיבה שאינה לצורך שיכוך כאבים), 27.1% העידו כי רצו או נדרשו להפחית או להפסיק את הטיפול התרופתי ו-68.1% קיבלו ייעוץ מאיש צוות רפואי אודות ההשפעה האפשרית של שימוש באופיואידים במהלך ההיריון על הצאצא.

 

החוקרים כותבים כי בקרב נשים שדיווחו על שימוש באופיואידים במהלך ההיריון, מרביתן דיווחו כי קיבלו את הטיפול מאיש צוות רפואי ונטלו זאת לצורך הקלה על כאב. עם זאת, אחת מכל חמש נשים שהשיבו על הסקר דיווחה על שימוש לרעה בתרופות אלו.

 

מהממצאים עולה כי בדיקות סקר לשימוש לרעה באופיואידים וטיפול בהפרעות שימוש באופיואידים בנשים הרות עשוי למנוע סיבוכים בהיריון.

 

MMWR. 2020 Jul 17;69(28):897-903.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<