חדשות

שימוש בקנאביס מלווה בכאב חמור יותר לאחר התערבויות ניתוחיות (Anesthesiology)

15/10/2020

 

מנתונים חדשים מארצות הברית עולה כי חולים המדווחים על שימוש בקנאביס נדרשים לכמות גדולה יותר של חומרי הרדמה לאורך הניתוח וכן נוטים לסבול מכאב חמור יותר לאחר הניתוח, עם דרישה לכמות גדולה יותר של אופיואידים במהלך האשפוז.

 

החוקרים בחנו את הרשומות הרפואיות של 118 חולים (גיל ממוצע של 44.5 שנים) שעברו ניתוח באוניברסיטת קולוראדו לתיקון שבר בעצם הטיביה, כולל 30 משתמשים בקנאביס ו-88 משתתפים שלא השתמשו בקנאביס.

 

מהנתונים עולה כי בהשוואה לאלו שדיווחו כי לא השתמשו בקנאביס, שימוש בקנאביס לא לווה במינונים גבוהים יותר של Propofol להשראת הרדמה. עם זאת, בקרב משתמשים בקנאביס נדרש מינון גבוה יותר של Sevoflurane במהלך הניתוח (ממוצע של 37.4 מ"ל לעומת 25 מ"ל, p=0.023).

 

החוקרים מדגישים כי זהו המחקר הראשון שמצא כי נדרשת כמות רבה יותר של Sevoflurane בזמן הרדמה של מטופלים המשתמשים בקנאביס, בהשוואה לאלו שאינם משתמשים בקנאביס.

 

בקרב אלו שדיווחו על שימוש בקנאביס תועדו מדדי כאב גבוהים יותר בזמן ההתאוששות (ממוצע של 5.8 לעומת 4.8, p=0.009) והם קיבלו כמות גדולה ב-58% של אופיואידים בכל יום בזמן האשפוז (מינון מקביל ל-155.9 לעומת 98.6 מ"ג מורפין ביום, בהתאמה, p=0.002).

 

החוקרים מציינים כי מדובר במחקר רטרוספקטיבי וכי לא מדובר במחקר באיכות גבוהה ולכן דרושים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הנושא.

 

Anesthesiology 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<