חדשות

התערבות פסיכולוגית דיגיטאלית עשויה לסייע לילדים ומתבגרים עם כאב כרוני (Pain)

06/01/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Pain מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי התערבויות דיגיטאליות למתן ייעוץ פסיכולוגי עשויות להוביל לשיפור משמעותי בילדים ומתבגרים עם כאב כרוני.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות התועלת של טיפולים פסיכולוגיים בצעירים עם כאב כרוני, הטיפול אינו זמין במרבית האוכלוסיות. התערבויות טיפול דיגיטאלי עשויות להציע הזדמנות להרחבת הגישה והזמינות של התערבויות אלו.

 

החוקרים השלימו מחקר להערכת התועלת ויישום התערבות פסיכולוגית באמצעים דיגיטאליים המתמקדת בילדים עם כאב כרוני. מדגם המחקר כלל 143 צעירים בגילאי 10-17 שנים עם כאב כרוני, אשר גויסו משמונה מרפאות בארצות הברית.

 

התערבות פעילה כללה גישה לאפליקציית WebMAP (Web-based Management of Adolescent Pain) ואתר אינטרנט ייעודי להורים ללמוד על כישורים לניהול עצמי של כאב. החוקרים בחנו את ההשפעה של התערבות זו על עצימות הכאב, מוגבלות והשינוי בהערכה גלובאלית של המטופל.

 

מהנתונים עולה כי בצעירים בשתי זרועות המחקר (WebMAP לעומת טיפול סטנדרטי) תועדו שינויים דומים לאורך הזמן במדדי כאב ומוגבלות. צעירים בקבוצת ההתערבות דיווחו על תחושת שיפור גדול יותר לאחר הטיפול ובמהלך המעקב, בהשוואה לאלו בקבוצת הטיפול הסטנדרטי (p<0.05).

 

השימוש בהתערבות דיגיטאלית היה מתון ווריאבילי; כ-30% מהצעירים וההורים השלימו את הטיפול. מעורבות רבה יותר בתכנית ההתערבות לוותה בירידה גדולה יותר במדדי כאב ומוגבלות לאורך המעקב.

 

ההורים, הצעירים והמטפלים מצאו כי ההתערבות הייתה מתקבלת על הדעת; המטפלים הציגו גישות חיוביות לגישת הטיפול הדיגיטאלי.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין כיצד להגדיל ולשפר את ההתערבויות הדיגיטאליות למטרות טיפול רפואי.

 

Pain. 2020;161(12):2763-2774

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<