חדשות

המשך ירידה במספר הנדבקים אך עדיין רמות גבוהות של תחלואה קשה, איגוד רופאי הילדים ממליץ על פתיחה זהירה של מערכת החינוך בשבוע הבא

25/01/2021

מאת מערכת אי-מד

המירוץ בין החיסון (אמש חוסנו עוד 200,000 איש) לתחלואת הקורונה נמשך.. בימים האחרונים ניתן לזהות ירידה במספר המאומתים ובמקדם ה-R כפי שניתן לראות כאן מתוך הדו"ח היומי של אמ"ן

אך תמונת החולים המאושפזים והקשים עדיין אינה מצביעה על ירידה משמעותית, כפי שניתן לראות כאן

 

והשאלה החשובה (שאף ביקשנו את תשובת ראש מגן ישראל בתדרוך שאמור להעביר היום) היא אם מגמות אלה של התחלואה הקשה תואמות את התרחישים המבוססים על מספר המתחסנים בקרב קבוצות הסיכון ובכלל, כשהנתון החשוב שיש לבחון הוא כמה מ-500 החולים הקשים החדשים בשבוע הבא (שמרביתם מעל גיל 60) חוסנו, וכמה מ-50,000 המאומתים החדשים בשבוע האחרון חוסנו, וזאת בכדי לקבל תשובה מבוססת יותר על יעילות החיסון מול הואריאנטים השונים שלפי הדיווחים האחרונים מהווים נתח משמעותי בהדבקה (בעיקר הבריטי) .

הממשלה החליטה כידוע על סגירת שדה התעופה באופן הרמטי לחלוטין (כסוג של תגובת נגד קיצונית, אולי קיצונית מידי,  למחדל הארוך של כניסת מאומתים רבים ללא בדיקה וללא בידוד) ועדיין לא ברור אם הסגר הנוכחי יימשך.

בינתיים פרסם האיגוד לרפואת ילדים נייר עמדה הקורא לפתיחה זהירה בשבוע הבא של מערכת החינוך.  במסמך שנשלח לשר הבריאות, שר החינוך ולפרוייקטור הקורונה כותבים ראשי האיגוד ש:

  •  שיעור הילדים המאומתים בגל הזה עולה על שיעורם בגלים הקודמים: בגילאי 0-9 שנים, שיעור המאומתים הינו 15% לעומת 10% או פחות בגלים הקודמים.
  •  במהלך ולמרות הסגר נצפה המשך עלייה בשיעור הילדים המאומתים.
  •  ילדים אושפזו במצב קריטי במספר בבתי חולים, הן בעקבות מחלת הקורונה והן בעקבות התסמונת המאוחרת של מחלה דלקתית רב מערכתית.
  •  המוטציה הבריטית , שהיא בעלת פוטנציאל הדבקה גבוה ב 50-70%- מהוירוס המקורי, מתפשטת מהר גם בקרב ילדים
  •  על פי מחקר מהימים האחרונים, עולה החשש שהמוטציה הבריטית לא רק מדביקה יותר כי אם גם אלימה יותר בכל הגילאים, כולל ילדים. ההערכה היא שהמוטציה גורמת לפחות ב- 30%  יותר למקרי מוות מקורונה.

לאור הנתונים הללו הננו קוראים לפתיחה הדרגתית ושקולה של מערכת החינוך, תחילה בגילאים הנמוכים, גנים וכיתות א-ד. זאת בהתבסס על כך שלאורך כל המגיפה, ואפילו כעת, שיעורי ההדבקה וההידבקות בגילאים הצעירים נמוכים יותר מאשר בגילאי המתבגרים.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<