חדשות

עדויות חדשות מישראל תומכות בחיסון כנגד קורונה בחולי סרטן תחת טיפול פעיל (JAMA Oncology)

21/07/2021

 

החיסון של חברת פייזר בטוח לשימוש ומוביל לתגובה סרולוגית משביעת רצון בחולי סרטן, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מישראל שנערך בראשות פרופ' אירית בן אהרון מבית החולים רמב"ם בחיפה ופורסם בכתב העת JAMA Oncology.

 

החוקרים מדווחים כי למרות שהיה עיכוב בולט בייצור נוגדנים בחולי סרטן בהשוואה לקצב ייצור הנוגדנים באלו ללא מחלה ממארת, במרבית החולים עם מחלה ממארת תועדה תגובת נוגדנים לאחר המנה השניה של החיסון.

 

במסגרת המחקר קבעו החוקרים את שיעורי תגובה סרולוגית לאחר המנה הראשונה והשנייה של חיסון כנגד קורונה של חברת פייזר ב-232 חולים עם גידולים סולידיים שקיבלו טיפול פעיל כנגד מחלה ממארת וב-261 אנשי צוות רפואי בגיל תואם, אשר שימשו כביקורות.

 

לאחר מנת החיסון הראשונה, ב-29% מחולי הסרטן תועדה תגובה סרולוגית, זאת בהשוואה ל-84% מהביקורות (p<0.001). עם זאת, לאחר המנה השניה של החיסון, שיעורי הופעת נוגדנים עמדו על 86% בקבוצת החולים עם מחלה ממארת.

 

בקרב חולי סרטן תחת טיפול כימותרפי תועדה אימונוגניות מופחתת (יחס סיכויים של 0.41, רווח בר-סמך 95% של 0.17-0.98).

 

מהנתונים עולה כי לא תועדו מקרי זיהום בנגיף הקורונה במהלך תקופת המחקר, בין 15 בינואר ועד 14 במרץ, בשנת 2021. עם זאת, שני מקרים בקבוצת החולים תועדו מיד לאחר המנה הראשונה של החיסון.

 

האירועים החריגים המדווחים היו דומים לאלו שתוארו במחקרים קודמים שכללו בעיקר משתתפים בריאים.

 

למרות העדויות המצטברות אודות היעילות והבטיחות של חיסונים כנגד נגיף הקורונה, לא היו נתונים רבים אודות התוצאות בחולי סרטן תחת טיפול פעיל כנגד מחלה ממארת. למרות שדפוס האימונוגניות היה איטי והדרגתי יותר בהשוואה לאלו ללא ממאירות, לאחר המנה השניה של החיסון תועדה תגובת נוגדנים במרבית החולים ולא תועדו מקרים מאומתים של הדבקה בנגיף הקורונה.

 

ממצאי המחקר תומכים בהמלצה הנרחבת לתעדף מתן חיסונים כנגד נגיף קורונה לחולי סרטן. אעפ"י כן, הממצאים מעידים כי ירידה אפשרית בשיעור מתן מנה שנייה של החיסון בשל מחסור בחיסונים דורשת הערכה מחדש באוכלוסיות ייחודיות, דוגמת חולי סרטן, לאור העיכוב בהתפתחות ההשפעה המגנה. החוקרים כותבים כי עד לפרסום נתונים נוספים אודות יעילות החיסון בחולי סרטן, חשוב להקפיד על מתן החיסונים בהתאם להמלצות.

 

JAMA Oncology 2021

 

לידיעה ב-MDEdge

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<