חדשות

אי וודאות סביב וריאנט האומיקרון (Imperial College London assessment)

21/12/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר חדש שפורסם בהערכת Imperial College London מראה כי הנתונים העדכניים ביותר מבריטניה, שנצפתה כנקודה בה וריאנט ה-Omicron התפשט בצורה המשמעותית ביותר באירופה, מטילים ספק אם הזיהומים חמורים פחות מזיהומים בוריאנט דלתא, כאשר מומחים מדווחים כי ייתכן שהמחלה הקלה יותר שהם רואים אינה נובעת מהנגיף עצמו אלא מחסינות קיימת. למרות שמומחים טוענים שלרוב לוקח זמן להעריך את החומרה, אי הוודאות הינה משמעותית. הגרסה החדשה, המדבקת בצורה יעילה יותר, מתפשטת במקומות רבים על רקע נסיעות והתכנסויות בחגים. המקרים בבריטניה זינקו לשיא יומי נוסף זה היום השלישי ברציפות, כאשר גורמים רשמיים הוסיפו 93,045 מקרים חדשים. כמו כן, המדינה הוסיפה 3,201 מקרים נוספים לסך ה-Omicron שלה, והעמידה את הסכום הכולל על 14,909, כאשר כארבעה מתוך כל חמישה מהמקרים בלונדון.

לפי ההערכה האחרונה שלה, חוקרים מאימפריאל קולג' בלונדון שבדקו נתונים על אנשים שדיווחו על תסמינים ושיעור המקרים הזקוקים לאשפוז לא מצאו ראיות לכך שזיהומי אומיקרון הם פחות חמורים מדלתא. עם זאת, הם הוסיפו שנתוני האשפוז כיום מוגבלים מאוד. הקבוצה גם מצאה שהסיכון להדבקה חוזרת באומיקרון גדול פי 5.4 מאשר בדלתא, מה שמציב הגנה מהידבקות מוקדמת עד ל-19%. הם גם מעריכים כי מקרי Omicron הוכפלו כל יומיים עד 11 בדצמבר וכי מקדם ההדבקה של Omicron היה מעל 3 במהלך אותה תקופה. המומחים מצאו דפוס שונה עבור Omicron בהשוואה לדלתא, עם מבוגרים צעירים, תושבי לונדון ואלו עם אתניות אפריקאית שהושפעו יותר מאומיקרון. הם העריכו את יעילות החיסון לאחר שתי מנות ב-0% עד 20%, ואת היעילות לאחר מנת דחף ב-55% עד 80%.

סוכנות הביטחון הבריאותית של בריטניה בהערכת הסיכונים השבועית האחרונה שלה שיקפה גם את אי הוודאות לגבי חומרת Omicron. "אין מספיק נתונים כדי להעריך באופן מלא את החומרה, שצפויה בתקופה המוקדמת של הופעת גרסה חדשה", נכתב. "עם זאת, על פי הנתונים הזמינים בבריטניה, אין סימן התומך בהבדל בחומרת נגיף Omicron בהשוואה לדלתא".

לכתבה ב-Cidrap

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<