חדשות

פרויקטור הקורונה פרופ' זרקא בתדריך לתקשורת: משרד הבריאות הנחה את בתי החולים לצמצם פעילות אלקטיבית ואמבולטורית לא דחופה בכדי להיערך לעלייה בהיקף האשפוזים בשל קורונה

13/01/2022

מאת מערכת אי-מד

בתדריך לתקשורת היום אמר פרופ' זרקא, פרוייקט הקורונה, שמשרד הבריאות הנחה את מנהלי בתי החולים לבחון הפחתה בפעילות אלקטיבית ואמבולטורית שאינה דחופה בכדי לפנות משאבים לטובת גידול צפוי באשפוזים בשל קורונה. הוא ציין שרואים עלייה בתחלואה קשה אך עדיין לא במספר הזקוקים לאקמו, כנראה בשל האופי השונה של תחלואה קשה של אומיקורן והעובדה שיש יותר חולים מחוסנים.  אין עדיין נתונים באשר לסוג הנגיף (דלתא או אומיקורן ) של החולים הקשים וההערכות הן שהזן השולט הוא אומיקורן.

זרקא הדגיש את החשיבות של זהירות במגעים והימנעות מהדבקה, עם דגש מיוחד על האוכלוסייה בסיכון, היינו המבוגרים ומדוכאי החיסון. לכן ההנחיות גם הם לתת עדיפות לאוכלוסיית הסיכון בבדיקות בכדי לאפשר מתן טיפול תרופתי בעת הצורך ולקצר את זמן האבחון והתגובה.

בשל העובדה שכ-5600 אנשי צוות רפואי נמצאים כעת בבידוד משרד הבריאות מתכנן לגייס סטודנטים לרפואה לעבודה בבתי החולים. כמו כן המשרד בשיתוף עם הקופות מעודד הרחבת השימוש באשפוז ביתי עם יעד ל-700 אשפוזים כאלה.

לשאלת אי-מד אם יש כבר נתונים באשר למה שעשוי להוות ה"גיים צ'נג'ר" של ניהול המשבר: השפעת החיסון הרביעי והיקף השימוש בפקסלוויד בקהילה ענה זרקא שאין עדיין נתונים מספיקים שניתן להציגם בלוח הבקרה, וזה יקרה ככל הנראה עוד מס' שבועות. הוא ציין עם זאת שלמיטב ידיעתו הקופות עושות כמיטב יכולתן בכדי להנגיש את פקסלוויד לכל מטופל מתאים, ושאכן יש מטופלים שחשים בטוב ואינם מעוניינים בנטילת התרופה בשל החשש מתופעות לוואי.

בכאן 11 דיווחו היום על כך שראש הממשלה בנט מעריך שמס' המאומתים היומי הריאלי כיום גבוה פי 3 מהמדווח, היינו כ-150,000 ושהוא צפוי להכפיל את עצמו פי 2-3 בשבוע הבא, ולכן מבקש ממנהלי בתי החולים בכלל, וממחלקות הילדים בפרט להיערך לגל גדול של מאושפזים, עם דגש על ילדים, וזאת לאור דיווחים על עליה חדה באשפוזי ילדים בלונדון וניו יורק.

עוד דיווח מכאן 11 הוא על איתור זן חדש של אומיקורן שנקרא BA2 שבו נדבקו לפחות 20 אנשים. החשש הוא שזן זה עלול להיות אלים יותר. זן זה שעליו דיווחנו היום מתוך דו"ח אמ"ן:

  • לוריאנט 2.BA ישנן 28 חומצות אמינו שונות ביחס ל 1.BA - חלקן ב SPIKE וב RBD - ייתכן שאלו גורמות לתכונות שונות.
  •  וריאנט אותר במדינות רבות, ובכלל זאת בדנמרק ושוודיה - בהן הגיע למעל מ %10 מהריצופים.
  • לפי שעה, אין מידע קליני על תכונותיו של הוריאנט, אולם קיים חשש שהוא אף מידבק יותר מ .BA.1

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<