הרצאות מצגות

סיכום כנס 'תפור עלי-לגדול בריא' , 19/9/11 (אפרתי תקשורת)

04/10/2011

"תכנית 'תפור עלי-לגדול בריא' קריטית למניעת השמנה של הדורות הבאים", כך אמר דר' דרור דיקר  - יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, בכנס העשור לתוכנית "תפור עלי –לגדול בריא", תכנית הדגל של משרד החינוך ומשרד הבריאות לקידום אורח חיים בריא ותזונה נבונה בקרב ילדים. 22% מקרב הילדים בכתות א'-ט' בישראל סובלים מעודף משקל; הסיכוי של ילד שמן בין הגילאים  6-10 להיות מבוגר שמן הוא כ-70% ."החשיבות שלנו בשליטה על משקל בגילאים הצעירים היא קריטית. בגילאים הללו אנחנו עוברים 'תכנות' להרגלים שיהיו לנו כמבוגרים" אמר.

בכנס, שנערך ב-19.9.11 בוואהל סנטר, בהשתתפות בכירים וקובעי מדיניות מתחום החינוך, הבריאות והתעשייה, הוצגו הישגי התכנית "תפור עלי" בעשור האחרון; נסקרה בעיית ההשמנה בקרב ילדים ובוגרים, נדונו האפשרויות והסיכויים להטמעת תכניות שינוי ולחינוך לאורח חיים בריא ופעיל ותזונה נבונה בקרב ילדים בגילאי הגן ובכיתות הנמוכות. עוד נדונה החשיבות הרבה להטמעת ערכים אלה באמצעות כל המעגלים - המשפחה, בית הספר והקהילה.

דר' דרור דיקר- יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, מנהל מח' פנימית ד', בית חולים השרון הציג מחקר מטא-אנליזה שסקר את היקף תופעת ההשמנה בישראל, את השפעתה של "הסביבה המרעילה" בה אנו חיים על התפיסות ועל הרגלי התזונה שלנו מגיל צעיר ואת השפעתן של תכניות התערבות לשינוי בבתי הספר ובקהילה.  דר' דיקר עמד על חשיבותה של הטמעת תכניות לשינוי כבר מגיל צעיר-  5.7% מהילדים בישראל סובלים מהשמנת יתר, ו-18.5% מכלל ציבור הילדים בישראל (בשנים 2000-2003) הם שמנים או נמצאים בסיכון; הסיכוי של ילד שמן בין גיל  6-10 להיות מבוגר שמן הוא כ-70%, ומשך שנות החשיפה להשמנה משפיע אף הוא על סיכוי זה. "החשיבות שלנו בשליטה על משקל בגילאים הצעירים היא קריטית. בגילאים הללו אנחנו עוברים 'תכנות' להרגלים שיהיו לנו כמבוגרים" אמר.

המחקר העלה שלוש מסקנות עיקריות:

 1) בריאות והרגלי בריאות בגיל הצעיר משפיעים על תחלואה ותמותה- בעיקר מתחלואת לב וכלי דם-בבגרות;

2) תכניות להקניית אורח חיים ומשקל גוף בריא בגיל הצעיר מצליחות כאשר מתקיימים התנאים הבאים : התכניות מבוססות בתי ספר /גנים; משלבות הקניית ידע, חינוך לתזונה נכונה והרגלי בריאות ופעילות גופנית מוגברת; נמשכות לאורך זמן -לפחות שנה אחת;

3) לצורך הצלחת תכניות אלו ישנה חשיבות עליונה בהשקעת משאבים ובשילוב כוחות של גורמים מתחומים המשיקים לאורח חיים בריא.

 

דר' פליסיה ד.סטולר (בתמונה, מפעילה את הקהל), תזונאית ופיסיולוגית, שותפה בצוות LET’S MOVE! התכנית האמריקאית  למניעת השמנה אצל ילדים, בהובלת הגב' מישל אובמה- היתה אורחת הכבוד של הכנס. דר' סטולר הציגה את התכנית האמריקאית-"האחות הצעירה של  תפור עלי" כהגדרתה, המתבססת בעיקר על חמישה עקרונות: ליצור למען הילדים את הכלים לצרוך תזונה נכונה; להעצים את ההורים ולהקנות להם כלים להתמודדות; לספק לילדים תזונה נבונה בבתי הספר; לשפר את הנגישות למזונות בריאים- שיהיו בהישג יד קרוב לביתך; להרחיב את ההזדמנויות לפעילות גופנית. "כולנו רוצים שלילדינו יהיו חיים טובים יותר. ההרגלים וההתנהגויות של ילדינו עכשיו ישפיעו עליהם בעתיד. היתרון של ישראל היא בהיותה מדינה קטנה. אתם מתקדמים הרבה יותר מאיתנו בארה"ב- שם השמנת היתר הפכה למגיפה של ממש, ואני מצדיעה לכולכם על שיתוף הפעולה לקראת עתיד טוב יותר לילדינו", אמרה סטולר.

ענת גבריאל- סמנכ"ל חטיבת המותגים הבינלאומיים, יוניליוור ישראל בירכה ואמרה: "אנחנו מאמינים שאחריות חברתית אינה הבלחה קצרת מועד, לא 'זבנג וגמרנו', אלא מחויבות ארוכת טווח. החזון שלנו הוא לאפשר לאנשים להרגיש טוב, להיראות טוב ולמצות את המרב מהחיים, ולכן חשוב שיבינו מגיל צעיר מהו אורח חיים בריא ומהי תזונה נבונה."

פרופ' יונה אמיתי – יו"ר חיפ"א (רופאי ילדים בקהילה), הוסיף ואמר: " 'תפור עלי' היא דוגמא קלאסית להתמודדות נכונה בעידן המודרני עם משימה לאומית. גם ההשקעה בחינוך לבריאות נחשבת לתשתיות לאומיות, לא רק כבישים ודרכים. כיום, ההשקעות שלנו בחינוך אינן עומדות בסטנדרטים האירופאים- וכאן נכנסה יוזמת 'תפור עלי' ."

סיגל ציוני יו"ר ועד הורים ישובי ומחוזי חיפה סקרה את הצלחת התכנית "תפור עלי- לגדול בריא" בחיפה- העיר שלקחה על עצמה להוות מודל ליישום התכנית ועמדה על החשיבות של שתוף פעולה עם ההורים והטמעת התכנית בבית. ציוני עמדה על חשיבותה של התגייסות ההורים למשימה, היותם מודל חיקוי לילדיהם, והוסיפה: "כשמובילים שינוי- הוא צריך להיעשות קודם כל אצלנו בבית. לי יש בן שירד 67 ק"ג."

בין המשתתפים בכנס בכנס: פרופ' איתמר גרוטו-ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, עירית ליבנה- מפקחת על תחום הבריאות במשרד החינוך, דר' זיוה שטל- מנהלת המחלקה לתזונה,שירותי בריאות הציבור, משרד הבריאות,  דר' פליסיה ד.סטולר, תזונאית ופיסיולוגית, שותפה בצוות LET’S MOVE! –התכנית האמריקאית  למניעת השמנה אצל ילדים, בהובלת הגב' מישל אובמה.  דר' דרור דיקר-יו"ר האיגוד לרפואה פנימית, מנהל מח' פנימית ד', בית חולים השרון, פרופ' יונה אמיתי – יו"ר חיפ"א, פרופ' שלמה וינקר, יו"ר איגוד רופאי המשפחה, דר' טלי סיני יו"ר עמותת עתיד,ענת גבריאל-  סמנכ"ל חטיבת המותגים הבינלאומיים, יוניליוור ישראל, אורנה לוי- מנהלת הבריאות, יונילייור ישראל  ואשת התקשורת דנה ויס שהנחתה את הכנס.

מקור: אפרתי תקשורת

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<