חדשות

האם יש עדיפות למתן מוקדם של טיפול תרופתי נגד זיהומים נגיפיים? (מתוך Ann Intern Med)

01/03/2012

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ממטה-אנליזה של מחקרים תצפיתיים להערכת התועלת והסיכונים של ארבע תרופות אנטי-ויראליות נפוצות לשימוש לטיפול בשפעת עולה כי ישנה תועלת רבה יותר למתן Oseltamivir מוקדם במקום מאוחר. ממצאי הסקירה פורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

החוקרים בחנו 74 מחקרים תצפיתיים להערכת התועלת והנזקים של ארבע התרופות, בין אם לבד או בהשוואה לאי-מתן טיפול. החוקרים העריכו מספר תוצאים, כולל תמותה, אשפוז ומשך אשפוז, אשפוז ליחידת טיפול נמרץ, משך סימנים ותסמינים, כשל נשימתי וצורך בהנשמה מכאנית, סיבוכים ותופעות לוואי וזמן עד לחזר לפעילות רגילה.

 

51 מחקרים תצפיתיים השוו בין טיפול פומי ב- Oseltamivir(טמיפלו) ובין אי מתן טיפול. בסה"כ, מהמחקרים עלה כי התרופה מפחיתה תמותה באוכלוסיות בסיכון-גבוה (יחס סיכויים של 0.23), המקביל לירידה של 17.2% בסיכון האבסולוטי.

 

השימוש ב- Oseltamivir הפחית אשפוזים (יחס סיכויים של 0.75), עם ירידה אבסולוטית מ-12 מבין 1000 חולים לכ-3-9 מבין 1000 חולים. בנוסף, משך הופעת החום התקצר ב-33 שעות עם טיפול ב- Oseltamivir, בהשוואה לאי-מתן טיפול. מחקרים פרטניים הדגימו ירידה בסיכון לדלקת ריאות, זיהום של האוזן התיכונה, שבץ מוחי, אירוע איסכמי חולף בחולים מתחת לגיל 65 שנים, ואירועים קרדיווסקולאריים חוזרים עם מתן Oseltamivir. עם התחלת טיפול בתוך 48 שעות מהופעת התסמינים התוצאות היו טובות יותר.

 

חמישה מחקרים תצפיתיים ושני סקרים השוו בין מתן Zanamivir (רלנזה) בשיאוף ובין אי-מתן טיפול. התרופה הפחיתה את הסימנים והתסמינים והביאה לקיצור משך המחלה (23 שעות), עם הפחתת מספר האשפוזים (יחס סיכויים של 0.66). עם זאת, Zanamivir לוותה בעליה בשיעור הסיבוכים, בהשוואה לאי-מתן טיפול. חסרים נתונים באשר לטיפול מוקדם בהשוואה למאוחר, כמו גם בנושא תופעות הלוואי של הטיפול.

 

שמונה מחקרים השוו בין Oseltamivir ובין Zanamivir ומצאו כי ל-Zanamivir יתרון קל בקיצור משך הסימנים והתסמינים. שישה מחקרים העריכו את הטיפול ב-Amantadine ומצאו כי הטיפול הפחית תמותה ודלקת ריאות המלווה זיהום ב-Influenza A. אף אחד מהמחקרים לא כלל את הטיפול ב-Rimantadine.

 

החוקרים כותבים כי הסקירה מספקת פרטים שהיו חסרים ממחקרים אקראיים ומבוקרים, עם זאת, חלק גדול מהמחקרים התצפיתיים שנבחנו היו באיכות נמוכה. לדבריהם, ההשפעה החיובית האפשרית של טיפול מוקדם במקום מאוחר ב- Oseltamivir ועל תמותה בחולים מאושפזים , ורמזים לתועלת אפשרית בנשים הרות, ילדים ומדוכאי חיסון, הם המסרים העיקריים של המחקר.

 

Ann Intern Med. Published online February 27, 2012

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<