חדשות

האם לצריכת ממתיקים ללא-סוכר יש השפעה על המצב הבריאותי? (BMJ)

08/01/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת BMJ מדווחים חוקרים על תוצאות סקירה חדשה, שנועדה לבחון את ההשפעה של צריכת ממתיקים ללא-סוכר על תוצאים בריאותיים. מהנתונים המוגבלים, הזמינים בנושא, עולה כי מרבית התוצאים הרפואיים לא הושפעו בעקבות חשיפה או ללא-חשיפה לממתיקים שאינם מכילים סוכר.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין צריכת ממתיקים ללא-סוכר ובין תוצאים בריאותיים חשובים בילדים ומבוגרים בריאים, בעלי עודף-משקל או השמנת-יתר. לצורך כך, הם השלימו סקירה שיטתית בהתאם למתודולוגיית Cochrane Review, תוך חיפוש במאגרי Medline, Embase, Cochrane CENTRAL, WHO International Clinical Trials Registry Platform, Clinicaltrials.gov ורשימות המקורות ופרסומים רלבנטיים.

 

התוצאים העיקריים שנבחנו כללו משקל גוף או מדד מסת גוף, איזון גליקמי, בריאות חלל הפה, הרגלי אכילה, העדפת טעם מתוק, מחלות לב וכלי דם, מחלות ממאירות, מחלת כליות, מצב רוח, התנהגות, מצב נוירו-קוגניטיבי ואירועים חריגים.

 

החיפוש הוביל לזיהוי 56 מחקרים שסיפקו נתונים לסקירה, מהם 35 מחקרים תצפיתיים.

 

במבוגרים, העדווית היו בדרגת ודאות נמוכה ונמוכה מאוד ממספר מוגבל מאוד של מחקרים קטנים, אשר העידו על השפעה מועילה קטנה לממתיקים ללא-סוכר על מדד מסת הגוף (הבדל ממוצע של 0.6-, רווח בר-סמך 95% של 1.19- עד 0.01-; שני מחקרים, 174 משתתפים) ורמות סוכר בדם בצום (0.16- מילימול/ליטר, 0.26- עד 0.06-; שני מחקרים, 52 משתתפים). מינונים נמוכים יותר של ממתיקים ללא-סוכר נקשרו עם עליה קטנה יותר במשקל הגוף (0.09- ק"ג, 0.13- עד 0.05-; מחקר אחד, 17,934 משתתפים), בהשוואה למינונים גבוהים יותר של ממתיקים ללא-סוכר (עדויות בדרגת ודאות נמוכה מאוד).  באשר לכל התוצאים האחרים, החוקרים לא זיהו הבדלים עם ממתיקים ללא-סוכר, או בין מינונים שונים של ממתיקים ללא-סוכר.

 

החוקרים לא זיהו עדות לכל השפעה של ממתיקים ללא-סוכר במבוגרים או ילדים בעלי עודף-משקל או השמנת יתר, אשר ניסו באופן פעיל לרדת במשקל (דרגת ודאות נמוכה מאוד עד מתונה).

 

בילדים, עליה קטנה יותר בממוצע סטיות התקן של מדד מסת הגוף זוהתה עם צריכת ממתיקים ללא-סוכר, בהשוואה לצריכת סוכר (0.15-, רווח בר-סמך 95% של 0.17- עד 0.12-; שני מחקרים, 528 משתתפים, עדויות בדרגת ודאות מתונה), אך לא זוהו הבלדים במשקל הגוף או בין מינונים שונים של ממתיקים ללא-סוכר.

 

החוקרים כותבים כי מרבית התוצאים הרפואיים לא הושפעו בעקבות חשיפה או ללא-חשיפה לממתיקים שאינם מכילים סוכר. מחקרים מעטים בחנו כל תוצא, כאשר רובם כללו מעט מאוד משתתפים והיו קצרי-טווח ולכן דרגת הודאות של התוצאות היא מוגבלת. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים להערכת ההשפעות של צריכת ממתיקים ללא-סוכר לאורך תקופה הולמת.

 

BMJ 2019;364:k4718

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני