חדשות

קשיים בבית הספר נפוצים יותר בילדים עם אסתמה שאינה מאוזנת היטב (Ann Allerg Asthma Immunol)

14/03/2019

 

ילדים עם אסתמה עשויים לחוות קשיים רבים יותר בבית הספר כאשר התסמינים שלהם אינם מאוזנים היטב ובקרב תלמידים מאוכלוסיות מיעוטים עם אסתמה קיים סיכון גבוה יותר לפגר בחומר, בהשוואה לילדים לבנים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מארצות הברית.

 

החוקרים בחנו היסטוריה של אסתמה ואלרגיות, תפקוד ריאתי, השתתפות בבית הספר והישגים בלימודים של 182 ילדים ממוצא לטיני, 182 ילדים שחורים. כל הילדים היו בגילאי 7-9 שנים ולמדו באחד מארבעה בתי ספר ציבוריים.

 

ממצאי המחקר הצביעו על קשר בין מצב אסתמה ירוד, איזון לקוי יותר של מחלת הריאות, תפקוד ריאתי ירוד, מספר גדול יותר של תסמיני אסתמה וירידה בהישגים האקדמיים. קשרים אלו היו בולטים יותר בילדים מקבוצות מיעוטים, בפרט לטיניים.

 

בהשוואה לילדים עם אסתמה מאוזנת-היטב, תלמידים עם תסמינים יומיים רבים יותר של מחלת הריאות נטו לפספס מספר גדול יותר של תסמינים במהלך היום, השלימו פחות משימות ואיכות העבודה שלהם הייתה נמוכה יותר.

 

הסמן הטוב ביותר להישגים ירודים בבית הספר היה בקרת אסתמה. נראה כי בילדים עם אסתמה שאינה מאוזנת היטב תועדה ההשפעה הגדולה ביותר על ההישגים האקדמיים בילדים לטיניים, אם כי בתלמידים שחורים גם זוהו תוצאות גרועות יותר, בהשוואה לתלמידים לבנים עם אסתמה.

 

כאשר ההורים אינם מצליחים להביא את הילדים לביקורות אצל הרופא, לשלם עבור הטיפול או עבור התרופות, הילדים עשויים להתקשות לטפל באסתמה. בשכונות עוני קיים סיכוי גבוה יותר כי הילדים ילמדו בבתי ספר בהם אין אחות בצוות או תכניות רשמיות שנועדו לסייע בטיפול באסתמה או בעיות כרוניות אחרות בילדים.

 

אסתמה חמורה עשויה להשפיע על הבריאות של ילדים ועל ההישגים שלהם בלימודים, גם כאשר ההורים והילדים אינם מזהים תסמינים ברורים של המחלה.

 

איזון טוב של אסתמה אינו חשוב רק להפחתת הסיכון להתקפי אסתמה חמורים, אלא גם מאחר ועליה קלה בתסמיני אסתמה משפיעה על איכות השינה, השתתפות בלימודים והישגים אקדמיים. קשה לילדים המתמודדים עם תסמינים נשימתיים קלים ביותר להתרכז ולהצליח בכיתה.

 

Ann Allerg Asthma Immunol 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני