חדשות

ניתוח בריאטרי עשוי להיות אפשרות טובה לטיפול במקרים מסוימים של השמנה בבני נוער (J Pediatr)

10/06/2019

 

על רופאים מטפלים לשקול הפניית מתבגרים מתאימים עם השמנת-יתר לניתוח בריאטרי, כך כותבים מומחים במאמר סקירה שפורסם בכתב העת Journal of Pediatrics.

 

הכותבים זיהו שלושה מחקרים בקרב מתבגרים שמנים אשר השלימו ניתוח בריאטרי, אשר מצאו כי הייתה תועלת לניתוח בריאטרי עם ירידה ממושכת במשקל הגוף, לצד שיפור במחלות רקע, כולל הפוגה בסוכרת מסוג 2:

 

·       מחקר בן שלוש שנים בחמישה מרכזים בארצות הברית שכלל מתבגרים בגיל ממוצע של 17 שנים ומדד מסת גוף ממוצע של 53 ק"ג למטר בריבוע, מהם 161 חולים לאחר ניתוח מעקף קיבה ו-67 חולים לאחר ניתוח שרוול קיבה.

·       מחקר בן שמונה שנים מארצות הברית בו 58 מתבגרים בגיל ממוצע של 17.1 שנים ומדד מסת גוף ממוצע שהשלימו ניתוח מעקף קיבה.

·       מחקר בן חמש שנים משבדיה שכלל 81 מתבגרים בגיל ממוצע של 16.5 שנים ומדד מסת גוף ממוצע של 45.5 ק"ג למטר בריבוע שהשלימו ניתוח מעקף קיבה.

 

הניתוחים הובילו לירידה ממושכת של 28-29% במדד מסת הגוף, לצד שיעורי הפוגה של סוכרת מסוג 2 סביב 95-100% והפוגה בדיסליפידמיה ב-48-83% מהמקרים.

 

עם זאת, בחולים אלו תועדו גם חסרים תזונתיים שדרשו התייחסות וחלק מהחולים נדרשו לניתוח חוזר (13% מהחולים מהמחקר שנערך בחמישה מרכזים).

 

הכותבים מציינים כי הממצאים תואמים למחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת New England Journal of Medicine שקבע כי ההחלטה אם להמליץ על ניתוח בריאטרי למתבגרים עם השמנה חמורה, או לדחות זאת לבגרות, צריכה להתקבל לאחר בחינה זהירה של היתרונות אל מול הנזקים.

 

הנחיות משותפות מטעם ה-Endocrine Society, European Endocrine Society וה-Pediatric Endocrine Society, אשר פורסמו בשנת 2017, קבעו כי יש לשקול ניתוח בריאטרי במתבגרים רק בנוכחות מדד מסת גוף של 40 ק"ג למטר בריבוע (או 35 ק"ג למטר בריבוע עם מחלת רקע מג'ורית), אלו שהגיעו לבגרות (שלב טאנר 4 או 5) וגובה סופי או כמעט-סופי; השמנה קיצונית ממושכת ומחלות רקע למרות הקפדה על תכנית רשמית לשינוי אורחות חיים, עם או בלי טיפול תרופתי; ללא מחלה פסיכיאטרית ברקע; יחידה משפחתית יציבה; יכולת להקפיד על דיאטה בריאה ופעילות גופנית סדירה; גישה למנתח מנוסה בניתוח בריאטרי בילדים במרכז מצוינות, הכולל צוות של מטפלים עם מעקב ארוך-טווח אחר המטופלים ובני המשפחה שלהם.

 

ההנחיות גם הציעו כי אין להשלים ניתוח בריאטרי בילדים שמנים לפני גיל התבגרות; אלו בגיל התבגרות שהן בהיריון או מניקות או מתכננות להרות בתוך שנתיים; מתבגרים עם הפרעות שימוש בחומרים, הפרעות אכילה או הפרעה פסיכיאטרית; מטופלים שאינם יכולים להקפיד על דיאטה בריאה ועל פעילות גופנית.

 

חסרים תזונתיים משנית להפרעה בספיגה לאחר ניתוח בריאטרי עשויים להשפיע על מערכת השלד (ויטמין D, הורמון פארא תירואיד) ומערכת העצבים (ויטמין B1, B12, ברזל), כמו גם הדם (רמות פריטין נמוכות בדם).

 

לאור זאת, לאחר ניתוח בריאטרי, בחולים שנדרשו לנטילת וויטמינים דוגמת וויטמין A, B12, C ו-D, כמו גם תוספי ברזל ויש לעקוב מקרוב אחר חסרים תזונתיים.

 

לאור ממצאים אלו, המומחים מציעים לשקול הפניה של מתבגרים שמנים לפרוצדורות בריאטריות במרכזי מצוינות מוכרים.  הם כותבים כי דרושים נתונים נוספים אודות מקומן של פרוצדורות בריאטריות בקבוצת גיל זו.

 

J Pediatr. 2019;207:18-22

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<