חדשות

המצב הבריאותי בבגרות צעירה עשוי לסלול את הדרך למחלות לב וכלי דם בגיל מבוגר (J Am Coll Cardiol.)

20/07/2019

 

בקרב מטופלים בגילאי 18-39 שנים עם לחץ דם גבוה ורמות כולסטרול גבוהות קיים סיכון גבוה יותר משמעותית להתפתחות מחלות לב וכלי דם, כולל מחלת לב כלילית ואי-ספיקת לב, בשלב מאוחר יותר בחייהם, ללא תלות בטיפולים הניתנים ובאורח החיים שלהם בגיל העמידה, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים לחץ דם ורמות שומנים בדם הינם גורמי סיכון הפיכים למחלות לב וכלי דם, אך ההשפעות של חשיפה בגיל צעיר על הסיכון למחלות לב וכלי דם לא נבחנו היטב. כעת הם ביקשו להעריך את הקשר בין חשיפה בגיל צעיר לגורמי סיכון ובין הסיכון למחלות לב וכלי דם בשלב מאוחר יותר בחיים, תוך התייחסות לחשיפות בשלב מאוחר יותר בחיים.

 

החוקרים אספו נתונים משישה מדגמים בארצות הברית, אשר כללו תצפיות לאורך החיים מבגרות צעירה ועד גיל מתקדם. מדגם המחקר כלל 30,030 משתתפים, אשר היו במעקב חציוני של 17 שנים. במהלך תקופת המעקב תועדו 4,570 מקרי מחלת לב כלילית, 5,119 מקרי אי-ספיקת לב ו-2,862 אירועים מוחיים.

 

כאשר החוקרים לקחו בחשבון גורמי סיכון בגיל צעיר ובגיל מבוגר יחדיו, במבוגר צעיר עם ריכוז LDL של 100 מ"ג/ד"ל, בהשוואה לרמות נמוכות יותר, נרשמה עליה של 64% בסיכון למחלת לב כלילית, ללא תלות בחשיפות אחרות בשלב מאוחר יותר. בדומה, במבוגר צעיר עם לחץ דם סיסטולי של 130 מ"מ כספית ומעלה, בהשוואה ללחץ דם סיסטולי של מתחת ל-120 מ"מ כספית, נרשמה עליה של 37% בסיכון לאי-ספיקת לב ובאלו עם לחץ דם דיאסטולי של 80 מ"מ כספית ומעלה בבגרות צעירה, בהשוואה ללחץ דם דיאסטולי נמוך יותר, נרשמה עליה של 21% בסיכון הנ"ל.

 

החוקרים כותבים כי חשיפה מצטברת בבגרות צעירה לרמות גבוהות של לחץ דם דיאסטולי וסיסטולי וריכוז LDL מלווה בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם בגיל מתקדם.

 

J Am Coll Cardiol. 2019;74: 342-45

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני