חדשות

פרוביוטיקה עשויה להפחית זמן בכי בתינוקות הסובלים מגזים (Aliment Pharmacol Ther)

06/12/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Alimentary Pharmacology and Therapeutics מדווחים חוקרים על עדויות חדשות התומכות בתועלת של פרוביוטיקה להקלה על כאבי בטן משנית לגזים בתינוקות, הפרעה בתפקוד מערכת העיכול אשר נקשרה עם הפרעות בהרכב החיידקים במערכת העיכול.

 

במסגרת המחקר נכללו 80 תינוקות בריאים עד גיל 7 שבועות (גיל ממוצע של מעט למעלה מחודש אחד, למעלה מ-50% היו בנים), אשר סבלו מכאב בטן קוליקי. כל התינוקות ניזונו מהנקה בלבד והם חולקו באקראי לקבוצת פלסבו או נטילת פרוביוטיקה כל יום (Bifidobacterium animalis subspecies lactis BB-12).

 

המשך הממוצע של התקפי בכי ביום היה קצר יותר בקבוצת ההתערבות בכל שבוע ופחת משבוע לשבוע. השינוי הממוצע מתחילת המחקר באוכלוסיה לפי כוונה לטפל היה גדול יותר משמעותית בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הפלסבו (129.9- ו-84.3- בהתאמה).

 

בניתוח לפי-פרוטוקול, 80% מהתינוקות בקבוצת ההתערבות הדגימו ירידה של לפחות 50% במשך הבכי לאחר 28 ימים, זאת בהשוואה ל-31.5% מאלו בקבוצת הפלסבו (p<0.0001).

 

המספר הממוצע של אירועי בכי ביום היה נמוך יותר בקבוצת ההתערבות בכל שבוע במהלך המחקר. השינוי הממוצע מתחילת המחקר עד לשבוע האחרון עמד על 4.7- בקבוצת ההתערבות, בהשוואה ל-2.3- אירועים בקבוצת הפלסבו (p=0.001).

 

זמני השינה של התינוקות בשתי הקבוצות עלה מתחילת המחקר, עם שינוי ממוצע בשבוע האחרון של 36.5 דקות ביום בקבוצת ההתערבות ושינוי ממוצע של 47.9 דקות ביום בקבוצת הפלסבו.

 

החוקרים מדווחים כי בקבוצת ההתערבות תועדה עליה בסמנים פרו-דלקתיים בצואה, כולל שכיחות גבוהה של Bifidobacterium וכן עליה ברמות בוטיראט, HBD-2, LL-37 ו-sIg, המלווים בירידה ברמות הסמן הדלקתי Calprotectin. מממצאים אלו מרמזים לכך שזן פרוביוטי זה הינו בעל השפעה אימונו-מודולטורית במערכת העיכול של התינוקות; ההשפעה החיובית עשויה לנבוע ממנגנון חיסוני או לא-חיסוני, המשפיעים על מבנה ותפקוד המיקרוביום.

 

ממצאי המחקר מספקים תמיכה נוספת בחשיבות הרכב החיידקים במערכת העיכול כיעד להתערבות בתינוקות הסובלים מגזים.

 

Aliment Pharmacol Ther. Published online December 4, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<