חדשות

שכיחות גבוהה של אבחון-יתר של ממאירויות נפוצות (Med J Aust)

31/01/2020

 

ממחקר חדש מאוסטרליה, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Medical Journal of Austral, עולה כי האבחנה של כ-20% מחמשת הממאירויות הנפוצות נובעת מאבחון-יתר, עם שיעורי אבחון-יתר שעמדו על 18% בנשים ו-24% בגברים.

 

אבחון-יתר מוגדר כאבחנה של ממאירות באדם שלעולם לא היה חווה תסמינים או נזקים במידה והממאירות לא הייתה מאובחנת או מטופלת. לעיתים קרובות, אבחון יתר נובע מתכניות בדיקות סקר המיועדות לאנשים בריאים.  במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את שיעור מקרי אבחון-יתר של מחלות ממאירות באוסטרליה ולצורך כך הם אספו נתונים ממאגר Australian Institute of Health and Welfare להערכת הסיכון במהלך החיים לאבחנה של אחת מחמש מחלות ממאירות: ערמונית, שד, כליות, בלוטת תריס ומלנומה. הם בחנו את ההבדלים לאבחנת-יתר של ממאירות במהלך החיים בין השנים 1982 ו-2012.

 

בקרב נשים, הסיכון האבסולוטי במהלך החיים עלה ב-3.4 נקודות אחוז לאבחנה של סרטן שד (עליה של 1.7 נקודות אחוז בסיכון לאבחנת ממאירות פולשנית), עם עליה של 0.6 נקודות אחוז בסיכון לאבחון-יתר של סרטן כליה, עליה של 1.0 נקודות אחוז בסיכון לאבחון סרטן בלוטת תריס ו-5.1 נקודות אחוז בסיכון לאבחון-יתר של מלנומה (עליה של 13% בסיכון לאבחון-יתר של ממאירות פולשנית).

 

על-פי ההערכות, כ-22% מהמקרים של סרטן שד (13% מהמקרים של ממאירות פולשנית), 58% מהמקרים של סרטן כליות, 73% ממקרי סרטן בלוטת תריס ו-54% ממקרי מלנומה (15% מהמקרים של ממאירות פולשנית) נבעו מאבחון-יתר. מסיכום כל הממאירויות יחדיו עלה כי בנשים שיעורי אבחון-יתר של ממאירויות הנעים סביב 18% (8% מהאבחנות של ממאירויות פולשניות).

 

בגברים, הסיכון האבסולוטי במהלך החיים לאבחנת-יתר של סרטן ערמונית עלה ב-8.2 נקודות אחוז, לצד עליה של 0.8 נקודות אחוז בסיכון לאבחון-יתר של סרטן כליות, עליה של 0.4 נקודות אחוז בסיכון לסרטן בלוטת תריס ועליה של 8.0 נקודות אחוז בסיכון למלנומה (עליה של 1.5 נקודות אחוז בסיכון לאבחון-יתר של מלנומה פולשנית). על-פי ההערכות, 42% מהמקרים של סרטן ערמונית, 42% מהמקרים של סרטן כליות, 73% ממקרי סרטן בלוטת תריס ו-58% ממקרי מלנומה (22% מהמקרים של מלנומה פולשנית) נבעו מאבחון-יתר, או 24% מכלל האבחנות של מחלות ממאירות (16% מהאבחנות של ממאירות פולשנית).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי בכל שנה, כ-11,000 מקרי ממאירות בנשים ו-18,000 מקרי ממאירות בגברים עשויים לנבוע מאבחון-יתר וקוראים לנקוט בצעדים להפחתת שיעורי אבחון-יתר.

 

Med J Aust. Published online December 19, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<