חדשות

בתינוקות בריאים ייתכן מגוון רחב של דפוסי שינה (Sleep Medicine)

14/02/2020

 

מנתונים חדשים עולה כי בעיות שינה רבות בתינוקות עשויות להיות חלק מההתפתחות התקינה של התינוקות וכי למעשה הורים רבים המתקשים להרדים את ילדיהם לשנת לילה אינם עושים דבר שגוי, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Sleep Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קשיי שינה נפוצים מאוד ולעיתים קרובות נותרים לאורך זמן בילדים קטנים, אך לעיתים הורים מודאגים מבעיות השינה. לאור זאת, המחקר הנוכחי נועד לתאר את ההתפתחות התקינה של דפוסי השינה בגילאי 3, 6, 8, 12, 18 ו-24 חודשים בילדים בריאים.

 

החוקרים השלימו סקר בקרב הורים של קרוב ל-5,700 ילדים במטרה להעריך את דפוס השינה של ילדיהם במהלך השנתיים הראשונות לחיים. המחקר מבוסס על שני מדגמי לידה: במדגם CHILD-SLEEP נכללו 1,427 תינוקות בגיל 3 חודשים, 1,301 תינוקות בגיל 8 חודשים, 1,163 בגיל 18 חודשים ו-950 בגיל 24 חודשים; במדגם Finnbrain נכללו 2002 תינוקות בגיל 6 חודשים ו-1,693 בגיל 12 חודשים. החוקרים התמקדו בילדים בריאים, אשר נולדו במועד. להערכת משך ואיכות השינה, הם התבססו על שאלוני BISQ (Brief Infant Sleep Questionnaire) בשני המדגמים ועל שאלון ISQ (Infant Sleep Questionnaire) במדגם CHILD-SLEEP.

 

מהנתונים עלה כי איכות השינה וריאבילית מאוד, בפרט במהלך השנתיים הראשונות לחיים, אך וריאביליות זו פחתה משמעותית לקראת השנה השניה. ראשית, חביון השינה ירד עד גיל 6 חודשים ומשך שנת הלילה החל להתייצב במהלך השנה השניה לחיים. לדוגמא, מהמחקר עלה כי בתינוקות בגיל 6 חודשים, משך הזמן הנדרש עד להרדמה עמד על כ-20 דקות וכי בגיל שנתיים תועדה בממוצע השכמה אחת בכל לילה.  

 

עם זאת, לכל אורך תקופת המחקר תועדה שכיחות גבוהה של דיווחי הורים על בעיות שינה.

 

החוקרים כותבים כי לממצאים אלו עשויה להיות חשיבות רבה, בפרט מאחר ומשפחות רבות מתקשות בהתמודדות עם בעיות השינה של התינוקות

 

Sleep Medicine, online January 20, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<