חדשות

חוקרים ישראלים : לילדים מושתלי לב מומלץ פרוטוקול של ביקור חודשי מתוכנן (Pediatric Transplantatio)

22/02/2020

מאת מערכת אי-מד

במאמר שפורסם ב- Pediatric Transplantationמתארים חוקרים ישראלים בראשותו של ד"ר נאסר נדים,  בכיר ברפואת ילדים ותינוקות מעקב אחר ילדים שעברו השתלת לב .  

במכתב אלינו מציין ד"ר נדים שהמאמר עוסק ביכולת של הרופא בקהילה להתמודד יומית, מבלי שיהיה מומחה בקרדיולוגיה, ןבהיעדר יועץ קרדיולוגיה זמין, עם בעיות רפואיות של הילד המושתל, במטרה לוודא שתלונותיו אינן תוצאה של דחיית הלב או בעיות בפונקציה של הלב המושתל. הוא מסביר: "הרי מניסיוננו הורים נרתעים לעיתים לספר למשל שבנם/בתם מתעלפים, כאשר ידוע שאיבוד ההכרה הינו נורה אדומה להפרעות קצב קשות של הלב המושתל, ולכן התוצאות עלולות להיות קטסטרופליות" .

במאמר מציינים המחברים שהופעה בלתי צפויה של התעלפות בילדים שעברו השתלת לב עשויה להפתיע כאשר המטופל נמצא בבית. אם המטופל אינו קרוב למרכז ההשתלה, המשימה לזיהוי גורמי סיכון לאפשרות של דחיית הלב המושתל / תפקוד לקוי האבר המושתל נופלת בעיקר על רופאי הילדים והקהילה,  בין אם הם בקיאים בתחום השתלת לב או לא.

החוקרים סקרו  את הדיווחים הרפואיים של שלושה ילדים שעברו השתלת לב המרפאה בפריפריה בין השנים 2005-2019.

אירע מוות בלתי צפוי של מטופל אחד, שעות לאחר שעזב את המרפאה, היה ה"טריגר" לעריכת המחקר ולכתיבת מאמר זה. ילד נוסף שעבר השתלת לב הגיע למרפאת הפריפריה ל- 774 ביקורים. רוב הביקורים היו סתמיים, אחרים נקבעו מראש, והשאר נועדו לעניינים מנהליים.

הפנינו את המטופל למרכז ההשתלה ב- 9% מכלל הביקורים. בשאר הביקורים ( 91%) , הילד טופל  בבעיות/תלונות באופן מקומי.

מסקנות המחברים :  אחד הלקחים החשובים שנלמדו במהלך הטיפול בילדים שעברו השתלה בקהילה הוא שבמהלך העבודה היום יומי וההתמודדות עם ביקורים מזדמנים של ילד מושתל לב, מידע קליני קריטי שעשוי להיות קשור לדחיית האיבר המושתל,  או ליקויים בתפקודו עלול  בקלות לחמוק ולא לקבל את תשומת הלב הנדרשת של הרופא המטפל. באמצעות מחקר זה, החוקרים הדגימו כי תכנית לזימון הילד מושתל הלב  ל"ביקורים חודשיים יזומים "בקהילה מאפשרת לרופא הילדים/משפחה בקהילה  להיות מודע  למקסימום מידע קליני קריטי, בנוסף להגבלת שיעור פניות הסרק למרכזי השתלה מתמתים לאחר הביקורים הרגילים, וזאת מבלי להשפיע לרעה על הפרוגנוזה.

 

Pediatric Transplantation 24(30)

במכתבו אלינו מוסיף ד"ר נדים : במאמר הצגנו פרוטוקול שקראנו לו SVEM , קיצור של  

Scheduled Visit Every Month.

פרוטוקול ה-SVEM  אמור לאפשר לרופא הקהילה להבדיל בין סמנים וסימפטומים הקשורים לדחיית הלב המושתל או בעיה בתפקודו, לרבות התקף לב , לבין ממצאים ותלונות שאינן קשורים להשתלת הלב. ד"ר נדים מציין שה- SVEM הוא למעשה ביקור רגיל שמיועד למושתלי הלב .   

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<