חדשות

לתסמונת הדלקתית הרב-מערכתית בילדים על-רקע COVID-19 מאפיינים שונים ממחלת קוואסקי (The Lancet)

16/05/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים כי עם פרסום עדויות נוספות אודות ההפרעה הדלקתית הרב-מערכתית בילדים על-רקע COVID-19, יש עוד ועוד הוכחות כי לא מדובר במחלת קוואסקי (Kawasaki Disease) טיפוסית.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים מאיטליה כי במהלך החודש האחרון תועדה התפרצות של מחלת קוואסקי והם ביקשו לבחון את ההיארעות והמאפיינים של חולים עם מחלה דמוית-קוואסקי שאובחנו במהלך מגפת ה-COVID-19.

 

מדגם המחקר כלל את כל החולים עם אבחנה של מחלת דמוית-קוואסקי במרכז הרפואי של החוקרים במהלך חמש השנים האחרונות, לפני (קבוצה 1) או לאחר (קבוצה 2) תחילת מגפת COVID-19.

 

הקבוצה הראשונה כללה 19 חולים (7 בנים, 12 בנות; גיל ממוצע של 3.0 שנים) והם אובחנו בין תחילת ינואר 2015 ועד 17 בפברואר, 2020. הקבוצה השניה כללה 10 חולים (7 בנים, 3 בנות; גיל ממוצע של 7.5 שנים) אשר אובחנו בין 18 בפברואר ועד 20 באפריל, 2020.

 

מעניין לציין כי בעוד שמחצית מהילדים התייצגו עם מחלת קוואסקי קלאסית, המחצית השניה התייצגו עם צורה לא-מלאה של המחלה. כאמור, שמונה מבין 10 הילדים היו חיוביים לנוגדנים כנגד SARS-CoV-2 (נוגדני IgM ו/או IgG). בכל זאת, החולים היו שונים ממדגם היסטורי של חולים עם מחלת קוואסקי.

 

החוקרים מדווחים כי 10 הילדים שאובחנו לאחרונה היו מבוגרים יותר (גיל ממוצע של 8 לעומת 4 שנים), עם שיעור גבוה יותר של מעורבות לבבית, תסמונת הלם על-רקע מחלת קוואסקי ותסמונת הפעלת מקרופאגים. כמו כן, כל החולים שאובחנו לאחרונה נדרשו לטיפול בסטרואידים במינון גבוה.

 

מנקודת מבט קלינית, מעבר לכך שהילדים שאובחנו לאחרונה היו מבוגרים יותר, הם סבלו יותר מתסמינים נשימתיים וגסטרואינטסטינאליים, הציגו סימני גירוי קרום המוח ומעורבות קרדיווסקולארית. מנקודת מבט ביוכימית, החולים התייצגו עם לויקופניה ולימפופניה בולטת, תרומבוציטופניה, עליה ברמות פריטין, כמו גם סמני דלקת שריר הלב.

 

החוקרים מציינים כי במהלך 20 השנים האחרונות, נגיפי קורונה נקשרו עם הפתוגנזה של מחלת קוואסקי.

 

הנתונים מעידים על עליה של פי 30 בהיארעות מחלה דמוית קוואסקי, כאשר בתקופת מגפת COVID-19 התייצגו החולים עם צורה חמורה יותר של המחלה. החוקרים מאמינים כי התפרצות דומה של מחלה דמוית קוואסקי צפויה במדינות נוספות שנפגעו במגפה זו.

 

The Lancet 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<