חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול אימונותרפי וסטרואידים כנגד תסמונת דלקתית רב-מערכתית על-רקע COVID-19 (מתוך Circulation)

30/05/2020

 

מנתונים חדשים מצרפת ושווייץ עולה כי בילדים תתכן דה-קומפנסציה לבבית חדה עקב מצב דלקתי חמור לאחר זיהום בנגיף SARS-CoV-2, אשר זכה לשם MIS-C (Multisystem Inflammatory Syndrome – in Children). החוקרים מדווחים עוד כי טיפול באימונוגלובולינים מלווה בהחלמה של התפקוד הסיסטולי של חדר שמאל.

 

במאמר שפורסם בכתב העת Circulation מדגישים החוקרים את חשיבות התסמונת הדלקתית הרב-מערכתית בחולים עם זיהום בנגיף SARS-CoV-2, עם מאפיינים חופפים למחלת קוואסקי אך עם מספר הבדלים.

 

לאורך תקופה של כחודשיים, במקביל למגפת SARS-CoV-2 בצרפת ושווייץ, החוקרים אספו חוקרים נתונים אודות 35 ילדים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ ילדים ב-14 מרכזים בשל הלם קרדיוגני, הפרעה בתפקוד חדר שמאל  ומצב דלקתי חמור. החוקרים מדווחים כי מקטע הפליטה של חדר שמאל היה קטן מ-30% ב-28% מהחולים וכי 80% מהחולים נדרשו לתמיכה יונוטרופית, כאשר 28% חובר למכשיר ECMO.

 

כל החולים התייצגו עם מצב דלקתי חמור, כפי שנקבע לפי רמות CRP ו-D-Dimer גבוהות. רמות IL-6 היו מוגברות ב-13 חולים. עליה בריכוזי Troponin I הייתה עקבית אך בדרגה קלה-עד-בינונית ועליית NT-proBNP או BNP תועדה בכלל הילדים.

 

כמעט כל החולים (88%) נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה בבדיקת דגימה מהאף או הלוע או בבדיקה סרולוגית. מרבית החולים (80%) קיבלו תמיכה יונוטרופית, 71% טופלו באימונוגלובולינים דרך הוריד, 65% טופלו בהפרין, 34% טופלו בסטרואידים דרך הוריד בנוכחות תסמינים דומים לצורה לא-מלאה של מחלת קוואסקי ו-8% קיבלו טיפול באנטגוניסט לקולטן ל-IL-1 בשל מצב דלקתי חמור ממושך. תפקוד חדר שמאל שב לערכים תקינים ב-71% מהחולים ששוחררו מיחידת טיפול נמרץ. לא תועדו מקרי תמותה וכל החולים שחוברו למכשיר ECMO נגמלו בהצלחה מהמכשיר לאחר חציון של 4.5 ימים.

 

אמנם יש מאפיינים דומים ל-MIS-C ולמחלת קוואסקי, אך ישנם מספר הבדלים חשובים, כאשר מחלת קוואסקי פוגעת בעיקר בילדים מתחת לגיל 5 ואילו הגיל החציוני של חולים עם MIS-C במחקר הנוכחי עמד על 10 שנים. צורות לא-מלאות של מחלת קוואסקי ייתכנו בילודים העשויים לפתח חום כממצא הקליני היחיד, בעוד שחולים מבוגרים יותר מועדים יותר לפתח את הצורה המלאה של המחלה.

 

מומחים בתחום מציינים כי למרות העדויות לפיהן תתכן החלמה מלאה, דרושים נתונים רבים בנושא התסמונת הדלקתית הייחודית הנ"ל.

 

Circulation. Published May 17, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<