חדשות

המלצות לבדיקות הדמיה בילדים עם אבחנה של COVID-19 (מתוך Pediatr Pulmonol)

28/06/2020

 

צוות מומחים למחלות ריאה אספו נתונים קליניים והדמייתיים של מחלת COVID-19 בילדים וניסחו מספר המלצות להזמנת בדיקות הדמיה במקרים חשודים לזיהום. הסקירה כללה גם ממצאים רדיוגרפיים שימושיים במטרה לסייע באבחנה המבדלת של דלקת ריאות על-רקע COVID-19 מזיהומים נשימתיים אחרים.

 

באופן כללי, ילדים שנדבקו בנגיף הקורונה מתייצגים עם תסמינים קלים יותר, בהשוואה למבוגרים, ועל-בסיס עדויות מוגבלות שפורסמו עד כה, התסמינים הקליניים הנפוצים ביותר של COVID-19 בילדים כוללים נזלת ו/או גודש אפי, חום ושיעול עם כאבי גרון, עייפות, או קוצר נשימה ושלשול.

 

בדומה לדלקת ריאות על-רקע נגיפים אחרים בילדים, בדיקות המעבדה הן לרוב לא-ספציפיות; עם זאת, בעוד שספירת דם מלאה לעיתים קרובות היא תקינה, תרומבוציטופניה ונויטרופניה דווחו בחלק מהמקרים של COVID-19 בילדים.

 

המומחים דיווחו כי ההמלצות הנוכחיות מטעם ה-American College of Radiology אינן כוללות השלמת בדיקת CT או צילום חזה מראש לאבחנה של COVID-19 בילדים, אך עדיין תתכן חשיבות למעקב קליני, בעיקר בחולים עם מהלך מחלה בחומרה בינונית-עד-חמורה.

 

התועלת האפשרית של הערכה הדמייתית, דוגמת קביעת מצב הבסיס לצורך ניטור אחר התקדמות המחלה, תבחן אל מול החסרונות האפשריים, כולל חשיפה לקרינה וזמינות ירודה של בדיקות הדמיה לאור הצורך בניקוי והקפדה על אמצעי זהירות.

 

על-בסיס ההנחיות הבינלאומיות העדכניות לילדים עם COVID-19, החוקרים פיתחו אלגוריתם להשלמת בדיקות הדמיה במקרים חשודים לדלקת ריאות על-רקע COVID-19. מטרת הכלי הנ"ל הינה לתמוך בתהליכי קבלת החלטות קליניות להשלמת צילומי חזה או CT בהערכת מקרים אלו.

 

בילדים עם חשד ל-COVID-19 או אבחנה ידועה של הזיהום הנגיפי ותסמינים בדרגה בינונית-עד-חמורה דרשה אשפוז, צילום חזה לרוב מיועד בכדי לקבוע את האבחנה ולבחון אפשרויות לאבחנה חליפית. צילומי חזה עוקבים עשויים לסייע בהערכת ילדים עם COVID-19 בהם חלה החמרה של התסמינים או להערכת התגובה לטיפול תומך.

 

לאור רגישות גבוהה לקרינה בילדים, בדיקת CT של החזה אינה מומלצת כבדיקה אבחנתית ראשונית לילדים עם חשד או אבחנה ידועה של COVID-19. ההנחיות כוללות גם מספר נושאים שיש לקחת בחשבון סביב האבחנה המבדלת של דלקת ריאות על-רקע COVID-19, בהשוואה למחלות ריאה אחרות בילדים.

 

Pediatr Pulmonol. 2020 May 28

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<