חדשות

שכיחות גבוהה של עיכוב בפניה להערכה רפואית בשל מחלות ילדים בעידן COVID-19 (מתוך Arch Dis Child)

10/07/2020

 

מנתוני סקר שנערך בקרב כ-2,500 רופאי ילדים בבריטניה ואנגליה עולה כי בעידן COVID-19 נרשמו מקרים רבים של עיכובים בפניה להערכה רפואית של מחלות בילדים, כאשר סוכרת הינה המחלה הנפוצה ביותר שאבחנתה התעכבה בתקופת המגפה. עוד מדווחים החוקרים על 9 מקרי תמותה בהם עיכוב באבחנה נחשב כגורם שתרם לתמותה, כאשר אלו נבעו לרוב מאלח-דם וממאירות.

 

לאחר מספר רב של דיווחים אקראיים אודות התייצגות מאוחרת של חולים בבריטניה ובמדינות אחרות, החוקרים החליטו להשלים סקר שנערך כחלק מהדיווחים החודשיים השגרתיים בהם רופאי ילדים התבקשו לתעד כל מקרה של מחלה נדירה בו פגשו. הסקר הסטנדרטי כולל למעלה מ-90% מרופאי הילדים בבריטניה ואירלנד ומבין אלו, 2,433 רופאי ילדים לקחו חלק בסקר שנערך לאורך שבוע.

 

שיעורי ההיענות הללו במהלך שבעה ימים מדגישים את החשיבות שניתנה לסקר מצד רופאי ילדים ואת החשש הנרחב בקרב רופאים אודות התייצגות מאוחרת עם מחלות בעידן המגפה הנוכחית. המשתתפים נשאלו אם פגשו בילדים במהלך השבועיים האחרונים אשר לדעתם, פנה בשלב מאוחר מכפי שניתן היה לצפות טרם עידן COVID-19. החוקרים גם השוו את הפניות לחדרי מיון אל מול השיעורים באותה תקופה בשנה הקודמת.

 

בסיכומו של דבר, 32% מבין 752 רופאים ילדים שעבדו בחדרי מיון וביחידות להערכת ילדים דיווחו כי פגשו בילד שפנה מאוחר להערכה רפואית, כאשר 8% מהם דיווחו כי פגשו בלפחות שלושה ילדים שהתייצגו מאוחר.

 

כמו כן, ני אונטולוגים דיווחו כי נשים הגיעו מאוחר ללידה ורופאים בקהילה דיווחו כי הם כבר לא נתקלו במקרי הגנת הילד. נושאים אחרים כללו שחרור מוקדם לאחר לידה בשל חשש מפני COVID-19, עוד טרם ביסוס הנקה, דבר אשר הוביל לביקורים חוזרים בשל קשיי הזנה והתייבשות.

 

העיכובים הנפוצים ביותר היו באבחנה של סוכרת (44 מקרים), אלח-דם (21 מקרים), הגנת הילד (14 מקרים), ממאירות (8 מקרים) ודלקת תוספתן (6 מקרים). עוד מדווחים החוקרים על 10 מקרים של התייצגות מאוחרת סביב הלידה.

 

מבין 9 מקרי תמותה, בהם פניה מאוחרת להערכה רפואית חשודה כי שיחקה תפקיד, שלושה מקרים נבעו מאלח-דם, שלושה נקשרו עם אבחנה חדשה של מחלה ממארת, מקרה אחד כלל אבחנה חדשה של מחלה מטבולית ובשני מקרים לא ידועה הסיבה.

 

העיכוב בפניה להערכה רפואית ככל הנראה הושפע מהמסרים של הממשלה בבריטניה לציבור להישאר בבתים במהלך תקופת הסגר ההדוק, כאשר רבים פירשו את ההמלצה הזו באופן מילולי ואעפ"י שמדובר היה במסר נכון ברמה החברתית, לא כך היה ברמה הרפואית.

 

החוקרים כותבים כי ההשלכות העקיפות של COVID-19 בילדים עולות בהרבה על השלכות המחלה הזיהומית עצמה. להערכתם, האופן בו מנסים למנוע את התפשטות הנגיף גורמת יותר נזק מאשר המחלה עצמה.

 

Arch Dis Child. Published online June 25, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לתחקיר שערכנו בנושא הנזקים העקיפים של מגפת הקורונה.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<