חדשות

ה-CDC חוזה התפרצות של שיתוק רפה חד בשנת 2020 (Morb Mortal Wkly Rep)

05/08/2020

 

מומחים מטעם ה-Centers for Disease Control and Prevention (CDC) חוזים שנת שיא נוספת של מקרי שיתוק רפה חד ומעודדים רופאים להיות מוכנים לזהות מקרים אלו ולאשפז את החולים עם מצב החירום הרפואי הנ"ל.

 

שיתוק רפה חד (Acute Flaccid Myelitis) הינו סיבוך נוירולוגי חמור הפוגע בעיקר בילדים. המצב מתאפיין בהופעה פתאומית של חולשת זרוע או רגל, העשויה להתקדם במהירות; החולים עלולים להפוך משותקים בתוך שעות או ימים ונדרשים למנשם. חלק מהחולים צפויים להיות מוגבלים באופן קבוע.

 

משנת 2014, מקרים של שיתוק רפה חד בארצות הברית עלו כל שנתיים בין אוגוסט ועד נובמבר. ההתפרצות הגדולה ביותר אירעה לפני שנתיים, בשנת 2018, כאשר תועדו 238 מקרים מאושרים ב-42 מדינות.

 

נגיפי ה-Enterovirus, בפרט Enterovirus-D68, הם ככל הנראה האחראיים לעליות אלו במספר המקרים. נגיפים אלו נוטים להופיע בסביבה כל שנתיים והמשמעות היא כי הם צפויים להופיע באותה עת כמו נגיף השפעה ומחלות זיהומיות אחרות, כולל COVID-19.

 

המומחים מטעם ה-CDC תיארו את המאפיינים של 238 מקרים של שיתוק רפה חד משנת 2018. מרבית המקרים היו בילדים קטנים (גיל ממוצע של 5.3 שנים); 58% מהם היו בנים ו-86% אירעו בין החודשים אוגוסט ונובמבר.

 

מרבית הילדים שפיתחו שיתוק רפה חד הופיעו עם חום או מחלה נשימתית כשישה ימים לפני הופעת חולשת גפיים. לאחר התפתחות חולשת גפיים, רבים מהם התקשו ללכת וכן סבלו מכאבי צוואר או גב, כאבי גפיים וחום.

 

המומחים מטעם ה-CDC קוראים לרופאים לשמור על ערנות ולשים לב לסימנים של שיתוק רפה חד עם הערכה מיידית של המקרים החשודים. במהלך מגפת COVID-19, הדבר עשוי לדרוש התאמות של ההערכות הקליניות של חולים דרך הטלפון או באמצעות שירותי טל-רפואה.

 

Morb Mortal Wkly Rep. Published online August 4, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<