חדשות

פלזמה ממחלימים עשויה לסייע בילדים עם זיהום מסכן חיים בנגיף קורונה (Pediatric Blood and Cancer)

18/09/2020

 

מסדרת מקרים קטנה שפורסמה בכתב העת Pediatric Blood and Cancer עולה כי פלזמה ממחלימים עשויה להיות בטוחה ויעילה בטיפול בילדים עם תסמונת מצוקה נשימתית חדה ומסכנת חיים על-רקע זיהום בנגיף קורונה.

 

החוקרים מדווחים על תוצאות טיפול בפלזמה ממחלימים בארבעה חולים בגילאי 14-18 שנים. אפשרות הטיפול נשקלה בחולים אשר ענו על קריטריוני מחלה מסכנת-חיים לפי הגדרות מנהל המזון והתרופות האמריקאי.

 

תורמים מתאימים הוגדרו בהתאם להנחיות הצלב האדום האמריקאי, במידה והיו חיוביים לנגיף הקורונה בבדיקת מעבדה וחלפו לפחות 14 ימים מהיעלמות התסמינים עם בדיקה חוזרת שלילית, או לפחות 28 ימים מהיעלמות התסמינים ללא בדיקה חוזרת בעת איסוף הפלזמה. רמות הנוגדנים בדם התורמים ותגובת הנוגדנים בקרב המקבלים נמדדו לפני ואחרי עירוי פלזמה ממחלימים.

 

כל החולים הונשמו; שניים נדרשו לחיבור למכונת ECMO וכולם קיבלו פלזמה מתורמים (200-220 מ"ל). חולה אחד קיבל מינון של 2 מ"ל/ק"ג ושלושה אחרים טופלו במינון של 4 מ"ל/ק"ג.

 

לדברי החוקרים, עירוי פלזמה ממחלימים היה בטוח וככל הנראה יעיל. התועלת הרבה ביותר תועדה בחולים שהיו בשלב מוקדם במהלך המחלה וטרם ייצרו נוגדנים אנדוגניים וכאשר בפלזמה שניתנה היה טיטר נוגדנים גבוה.

 

במידה ובוחרים במתן עירוי פלזמה ממחלימים, חשוב להכיר את הסיכונים האפשריים, כולל זיהומים המועברים דרך הדם, כמו HIV, HBV ו-HCV. עם זאת, נכון להיום, הבטיחות של מוצרי דם היא גבוהה מאוד והסיכון לזיהומים אלו נמוך מאוד. סיכונים אחרים כוללים תגובה למרכיבים בדם וסיכון לנזק ריאתי חד.

 

Pediatric Blood and Cancer, online September 4, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<