חדשות

עדויות נוספות מצביעות על ההשפעה הלבבית של COVID-19 בטווח הארוך (JAMA Cardiology)

20/09/2020

 

נתונים חדשים המבוססים על בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית של הלב מעידים על ההשפעות הלבביות האפשריות של זיהום בנגיף קורונה, כאשר ב-4 מבין 26 ספורטאים תחרותיים שנדבקו בנגיף הקורונה ונותרו ללא-תסמינים, או עם תסמינים קלים, תועדו סימנים המרמזים למיוקרדיטיס.

 

החוקרים השלימו בדיקה הדמיה בתהודה מגנטית של הלב בכל הספורטאים התחרותיים שהופנו למרפאה לרפואה ספורט לאחר בדיקה חיובית לנגיף הקורונה בין יוני ועד אוגוסט 2020. בדיקות אק"ג, טרופונין בדם ואקו-לב בוצעו ביום בו בוצעה בדיקת ההדמיה הלבבית.

 

במסגרת המחקר הושלמה בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית ב-26 ספורטאים (גיל ממוצע של 19.1 שנים, 15 גברים) שעסקו בכדורגל,  פוטבול, לקרוס, כדורסל וריצה. כל המשתתפים לא נדרשו לאשפוז ולא קיבלו טיפול אנטי-ויראלי כנגד COVID-19. 12 ספורטאים דיווחו על תסמינים קלים במהלך הזיהום (כאבי גרון, קוצר נשימה, כאבי שרירים, חום), כאשר היתר היו ללא-תסמינים.

 

מהנתונים עולה כי בתרשימי אק"ג לא הייתה עדות לשינויים בגלי ST/T ונפח ותפקוד החדר לפי אקו-לב ובדיקת הדמיה בתהודה מגנטית היו בטווח התקין בכל המקרים. לא תועדו מקרים בהם ערכי טרופונין בדם היו מוגברים.

 

בארבעה ספורטאים הייתה עדות לממצאים המרמזים למיוקרדיטיס בהדמיה, על-בסיס שניים מהמאפיינים המרכזיים של קריטריוני Lake Louise Criteria: בצקת שריר הלב עם אות T2 מוגבר ונזק לשריר הלב על-סמך האדרה מאוחרת של גדוליניום. תפליט פריקרדיאלי זוהה בשני ספורטאים עם עדות הדמייתית למיוקרדיטיס.

 

בשניים מבין 4 ספורטאים עם עדות לדלקת שריר הלב תועדו תסמינים קליניים, בעוד ששני אחרים נותרו ללא-תסמינים. ב-12 ספורטאים (46%) תועדה האדרה מאוחרת של גדוליניום, מהם ב-8 חולים (30.8%) הייתה האדרה מאוחרת של גדוליניום ללא אות מוגבר ב-T2.

 

החוקרים כותבים כי למרות שממצאים אלו ואחרים מעוררים חשש, הם אינם תומכים בהשלמה נרחבת של בדיקות הדמיה בתהודה מגנטית של הלב בחולים אלו.

 

JAMA Cardiology. Published online September 11, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<