חדשות

המלצה להפסקה בת שבועיים בפעילויות ספורט בילדים עם COVID-19 (מתוך הנחיות ה-AAP)

24/09/2020

 

על-פי המלצות האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, על ילדים להימנע מפעילות ספורט למשך 14 ימים לאחר חשיפה ל-COVID-19 ובאלו עם תסמינים בדרגת חומרה מתונה יש להשלים בדיקת אק"ג לפני חזרה לפעילות ספורט.

 

ההמלצות נובעות מחשש חדש כי המחלה הנגיפית עלולה לגרום להתפתחות מיוקרדיטיס, לאחר שפורסמו עדויות אודות מקרים של מיוקרדיטיס שאירעו בקרב ספורטאים, כולל כאלו עם זיהום בנגיף הקורונה אשר לא ביטאו כל תסמין של המחלה הנגיפית. העדכון עולה בקנה אחד עם המלצות ה-American College of Cardiologists.

 

למרות שיש יתרונות רבים לפעילויות ספורט בילדים, פעילויות אלו עלולות גם לסכן אותם בהדבקה והפצת נגיף הקורונה לאחרים.

 

על-מנת לאזן בין הסיכונים והיתרונות של פעילות גופנית, האקדמיה פרסמה הנחיות המשתנות בתלות בחומרת ההתייצגות של החולים.

 

בקטגוריה הראשונה נכללים חולים עם תסמינים חמורים (תת לחץ דם, הפרעות קצב לב, צורך בהנשמה או חיבור למכונת ECMO, כשל כלייתי או לבבי) או עם תסמונת דלקתית רב-מערכתית. על רופאים לטפל בחולים אלו כאילו שישנה אבחנה של מיוקרדיטיס ולהגביל את ההשתתפות בפעילויות ספורט או אימון גופני למשך 3-6 חודשים.  בהערכת היכולת של החולים לשוב לשחק, על הרופאים להתמקד בתסמינים לבביים, כולל כאבי חזה, קוצר נשימה, עייפות, דפיקות לב, או סינקופה.

 

בקטגוריה אחת נכללים חולים עם תסמינים לבביים, אלו עם ממצאים חשודים בבדיקה גופנית ואלו עם תסמינים בדרגת חומרה בינונית של COVID-19, כולל חום ממושך. במקרים אלו יש להשלים בדיקת אק"ג ולשקול הפניה לקרדיולוג ילדים. יש להקפיד על העדר תסמינים למשך לפחות 14 ימים לפני שחולים אלו יכולים לשוב לפעילות סורט ועל הספורטאים לקבל אישור מהרופא המטפל טרם חזרה לפעילות.

 

בקטגוריה השלישית נכללים חולים עם זיהום בנגיף קורונה או אלו שבאו במגע קרוב עם אדם שנדבק בנגיף, אך לא פיתחו תסמינים בעצמם. ספורטאים אלו צריכים להימנע מפעילות ספורט למשך לפחות 14 ימים.

 

אין מקום להשלים בדיקה לנגיף של ילדים שאינם נכללים באף אחת מהקטגוריות הללו לפני השתתפות בפעילויות ספורט.

 

ההנחיות אינן משתנות בתלות בספורט אך האקדמיה פרסמה הנחיות נפרדות להורים ולאפוטרופוסים במטרה לסייע בהערכת הסיכון להדבקה בנגיף הקורונה בעקבות פעילות ספורט.

 

מתוך הנחיות ה-AAP

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<