חדשות

מדוע הנשיא טראמפ נוטל דקסמתזון והאם יש לכך תועלת? (מתוךWebMD )

09/10/2020

 

כחלק מהטיפול בנגיף הקורונה, הנשיא דונלד טראמפ החל בנטילת דקסמתזון. צעד זה עורר שאלות אודות הפרוגנוזה והטיפול בנשיא טראמפ, שכן מומחים הזהירו כי נטילת התרופה בשלב מוקדם מדי עלול לפגוע במערכת החיסון ולהוביל למחלה חמורה יותר.

 

באופן כללי, דקסמתזון מומלץ לשימוש בחולים מאושפזים הנדרשים לתוספי חמצן או הנשמה מלאכותית, כך על-פי המלצות ה-NIH לטיפול בנגיף הקורונה. הנשיא טראמפ טופל בחמצן במשך כשעה ביום שישי לאחר שחלה ירידה קצרה ברמות החמצן בדמו עד לערך של 83%, דבר אשר הוביל את הרופאים המטפלים להתחיל טיפול בדקסמתזון. הרופאים המטפלים בנשיא הסבירו כי במקרה של הנשיא, הם החליטו כי התועלת המוקדמת של טיפול בסטרואידים עולה על הסיכון האפשרי.

 

מנתונים מוקדמים אודות השימוש בדקסמתזון לטיפול בחולים מאושפזים עם COVID-19 עלה כי התרופה הפחיתה את הסיכון לתמותה באלו שנדרשו לתוספי חמצן או הנשמה מלאכותית, אך לא בחולים שלא נדרשו לתמיכה נשימתית. בפרט, שיעורי התמותה היו נמוכים בשליש באלו שנטלו דקסמתזון בזמן הנשמה מלאכותית ונמוכים בחמישית באלו שטופלו בתוספי חמצן.  התועלת הייתה גם ברורה יותר בחולים שטופלו למעלה משבעה ימים לאחר הופעת תסמיני הזיהום.

 

עם זאת, אין הוכחות לתועלת של הטיפול בדקסמתזון בקרב חולים שלא נדרשו לתמיכה נשימתית והממצאים רמזו לאפשרות לנזק בתת-קבוצה זו.

 

במהלך סוף השבוע, מספר רופאים הביעו חשש מפני השימוש בדקסמתזון, כולל תופעות לוואי אפשריות על הלב, כבד ומצב נפשי, כולל הסיכון לפסיכוזה, דליריום ומאניה.

 

הנשיא טראמפ השלים גם טיפול בן חמישה ימים ב-Remdesivir, תרופה אנטי-ויראלית הניתנת דרך הוריד. הרופאים הסבירו כי הוא יכול להמשיך את הטיפול בבית הלבן אך מספר רופאים אחרים הביעו חשש מפני חזרת הנשיא לבית הלבן זמן כה קצר לאחר נטילת תרופות כמו דקסמתזון ו-Remdesivir.

 

הרופאים בבית הלבן הביעו אופטימיות בנוגע למצבו של הנשיא טראמפ והפרוגנוזה שלו.

 

מתוךWebMD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<