חדשות

מקרה ראשון מתועד של הדבקה חוזרת ב-COVID-19 בישראל (IDCASES , הארץ)

11/10/2020

בתיאור מקרה שפורסם ב-IDCASES מתועד המקרה הראשון בישראל של הדבקה חוזרת ב-COVID-19.

 מדובר על אשה בת 20  מבני ברק שחלתה באפריל, החלימה ונמצאה חיובית שוב באוגוסט. בספרות יש כבר כ-10 מקרים מתועדים של הדבקה חוזרת. מדובר כמובן באירוע נדיר, אך לדעת המחברים הבנת הסיבות והמנגנון עשויים להיות חשובים להבנת החסינות של נדבקים, אפשרות פיתוח חסינות עדר ועוד.

פרופ' גידי קורן, מומחה ברפואת ילדים בקופת חולים לאומית וראש תחום הפרמקולוגיה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל, כתב את  תאור המקרה  ביחד עם ד"ר ורד נחמיאס. המטופלת נדבקה בקורונה לראשונה באמצע אפריל, חוותה את התסמינים האופייניים לרבות שיעול, כאב גרון, חום גבוה וכאב ראש, ונמצאה חיובית בשתי בדיקות PCR . היא פונתה למלונית ביחד עם בני משפחה שנדבקו גם הם.

לאחר כשבועיים כאשר התסמינים חלפו היא עברה 2 בדיקות שנמצאו שליליות והיא שוחררה לביתה.

לאחר 3 חודשים ללא כל תסמינים (למעט קצב לב של 90 לעומת 60 במהלך המחלה הראשונה), לאור זאת שבתחילת אוגוסט כמה מבני משפחתה נדבקו, היא עברה בדיקת PCR והבדיקה יצאה חיובית. 

לא נעשה ריצוף גנומי מהדגימות השונות אך המחברים הסתייעו בבדיקה סרולוגית במטרה לבחון את מצב הנוגדנים בדם הנבדקת.  

הבדיקה הסרולוגית הראתה שלנבדקת היו נוגני IgG המעידים על כך שהמטופלת החלימה מהנגיף לפני חודשיים לפחות (בניגוד לנוגדני IgM המעידים על מחלה פעילה).

 

אי לכך מסיקים המחברים שמדובר בהדבקה חוזרת אמיתית. עד כה ההסבר להדבקות החוזרות היה שמערכת החיסון של חלק קטן מהאוכלוסייה אינה מייצרת נוגדנים גם לאחר ההחלמה, ולכן אנשים אלה נותרים חשופים להדבקה חוזרת בנגיף.

במקרה הנוכחי הייתה עדות לנוגדנים ולכן נראה שהימצאות נוגדנים אינה מגינה באופן מלא מהדבקה חוזרת את כלל האוכלוסייה.

המחברים מציינים שההערכה שאדם שחלה והחלים יכול לחזור לשיגרה ללא חשש היא לכן בעייתית ודורשת מחקר ובירור.

אפשרות נוספת מדאיגה יותר היא שההדבקה השנייה היא מוירוס שעבר שינוי ולכן התחמק מהנוגדנים שמערכת החיסון פיתחה נגדו. כך שהחשש הוא שנגיף הקורונה, בדומה לנגיף השפעת, עלול לעבור שינויים שיגרמו לכך שיהיה צורך בעדכון תכוף של החיסונים, לאחר שאלה יאושרו.

 

 
Published online 2020 Oct 1, . 2020; 22
 
 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<