חדשות

טיפול ב-Modafinil ו-Armodafinil מלווה בסיכון מוגבר למומים בעובר (JAMA Internal Medicine)

20/10/2020

 

מתוצאות מחקר חדש מישראל, שנערך ברשות סיגל קפלן מחברת טבע, עולה כי טיפול ב-Modafinil (פרוויג'יל) ו-Armodafinil (נוביג'יל), תרופות המשמשות כנגד נרקולפסיה, מלוות בסיכון מוגבר למומים מולדים מג'וריים.  במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine מדווחים החוקרים כי יש לקחת בחשבון את הסיכון המוגבר למומים בעובר בקרב נשים הנוטלות טיפול בתרופות אלו.

 

בתקופה שבין פברואר 2010 ועד פברואר 2019 תועדו 148 מקרים במאגר U.S. Provigil/Nuvigil Pregnancy Registry. מבין אלו, 122 הריונות סווגו כפרוספקטיביים ו-26 סווגו כרטרוספקטיביים. בסך הכול, 81 נשים קיבלו טיפול ב- Modafinil במהלך ההיריון, 66 טופלו ב-Armodafinil ואישה אחת טופלה בשתי התרופות. ההתוויה הנפוצה ביותר (70%) לטיפול התרופתי הייתה נרקולפסיה.

 

שיעורי הימצאות מומים מולדים מג'וריים ב-97 לידות חי פרוספקטיביות עם חשיפה לטיפול התרופתי במהלך ההיריון עמדו על 13%. מהנתונים מלידות חי פרוספקטיביות ורטרוספקטיביות עלו שיעורי הימצאות דומים של 13%, שיעור זה גבוה משמעותית בהשוואה לשיעורי ההימצאות של מומים מולדים באוכלוסיה הכללית הנעים סביב 3%.

 

החוקרים כותבים כי 4 תינוקות עם מומים אובחנו עם טורטיקוליס מולד; שניים אובחנו עם היפוספאדיאס ושלושה אובחנו עם מומי לב מולדים, כך ששיעור המומים הלבביים עמד על 3%, בהשוואה לשיעור של כ-1% באוכלוסיה הכללית.

 

לאור הסיכונים הכרוכים בטיפול בתרופות אלו והשיעור הגבוה של הריונות לא-מתוכננים, החוקרים ממליצים לקחת בחשבון את אפשרות היריון בכל הנשים בגיל הפוריות בהן ניתן טיפול בעל פוטנציאל טרטוגני.

 

JAMA Internal Medicine 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<