חדשות

הנקה מלווה בסיכון מופחת לזיהומים חמורים בתינוקות (Pediatrics)

28/10/2020

 

הנקה לפרק זמן ארוך יותר, כמו גם הנקה בלבד, מלוות בסיכון מופחת לזיהומים הדורשים אשפוז בתינוקות, כך עולה מתוצאות חדש מדנמרק, שפורסמו בכתב העת Pediatrics.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים להערכת הקשר בין הנקה וזיהומים בילדים מעבר לשנה הראשונה הדגימו תוצאות סותרות. כעת הם ביקשו לבחון את הקשר בין משך הנקה ובין מספר אשפוזים עקב זיהומים ותסמיני מחלה זיהומית בבית.

 

במדגם Odense Child Cohort התבססו החוקרים על שאלוני הודעות טקסט במטרה לאסוף מידע אודות הנקה (כל שבוע עד הפסקת הנקה) ותסמיני מחלה זיהומית (כל שבועיים; בגילאי 12-36 חודשים). נתוני אשפוזים התבססו על מאגר Danish National Patient Registry.

 

מבין 1,087 זוגות אם-תינוק שהוזמנו להשתתף במחקר, 815 זוגות נכללו. חציון משך כל הנקה עמד על 7.6 חודשים ומשך הנקה בלבד עמד על 2.1 חודשים. שיעור האשפוזים עקב זיהומים עמד על 25.4% (207 תינוקות) בקרב תינוקות במהלך שלוש השנים הראשונות לחייהם.

 

יחס שיעורי ההיארעות המתוקן לאשפוזים עקב זיהום כלשהו פחת עם עליה במשך כל הנקה (יחס שיעורי היארעות של 0.96; p<0.001). הקשרים הבולטים ביותר בין משך הנקה ובין אשפוזים עקב זיהום תועדו במהלך השנה הראשונה לחיים לזיהומים בדרכי נשימה תחתונות וזיהומים אחרים. בקרב תינוקות שניזונו מהנקה בלבד, יחס שיעורי ההיארעות המתוקן לאשפוזים עמד על 0.88 (p=0.006).

 

החוקרים לא זיהו השפעה מגנה של הנקה מפני תסמיני מחלה זיהומית בבית בגילאי 12-36 חודשים.

 

ממצאי המחקר מציעים כי הנקה לפרק זמן ארוך יותר, בפרט כאשר התינוקות ניזונים מהנקה בלבד, מספקת הגנה מפני זיהומים הדורשים אשפוז במהלך השנה הראשונה לחיי התינוקות, אך אין השפעה מגנה מפני אשפוזים או תסמיני מחלה זיהומית בבית מעבר לשנה הראשונה.

 

Pediatrics, online October 23, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<