חדשות

מקרה חדש רומז לאפשרות העברת נגיף הקורונה ברחם (J Pediat Inf Dis Soc)

08/11/2020

 

דיווח חדש אודות העברה מאם לעובר של נגיף הקורונה דרך דם טבורי מצטרף לעדויות המעטות המצטברות אודות הסיכון למעבר הנגיף ברחם. בנוסף, מהמקרה עולה כי קיים אתגר לא-מבוטל בזיהוי זיהומים אלו בתינוקות עד מספר ימים לאחר הלידה.

 

החוקרים מתארים מקרה של הדבקה של תינוק בנגיף הקורונה שנולד לאחר ניתוח קיסרי בשבוע 34 להיריון לאם שאובחנו עם COVID-19 כ-14 שעות מוקדם יותר. התינוק הועבר מיידית ליחידת טיפול נמרץ ביילודים ושב לידי אימו לאחר שבוע, לאחר שהאם החלימה מהזיהום.

 

החוקרים מדווחים כי למרות שדגימה לנגיף קורונה מחלל האף והלוע של התינוק הייתה שלילית 24 שעות לאחר הלידה, בדיקות מולקולאריות חוזרות לאחר 49 שעות היו חיוביות והעידו על עליה בעומס הנגיפי, למרות שהתינוק מעולם לא פיתח תסמינים של הזיהום הנגיפי. מעבר לזיהוי הנגיף בחלל האף והלוע, רנ"א נגיפי זוהה גם בדם טבורי ובשתן. לא זוהה רנ"א נגיפי בשליה.

 

לאור שיטת הלידה והטיפול לשמירה על מרחק בטוח בין האם והתינוק, כולל הקפדה של האם על שימוש במסכה, הסבירות כי התינוק נדבק באופן נשימתי היא נמוכה מאוד. החוקרים מודים כי למרות שלא ניתן לשלול קונטמינציה של דם אימהי עם דם טבורי, פרוצדורות איסוף דם טבורי נועדו למנוע קונטמינציה גסה עם דם אימהי. קונטמינציה מיקרוסקופית לא תספק הסבר לרמות רנ"א שתועדו בדם הטבורי של התינוק.

 

יש לציין כי לעיתים נדרש זמן עד שתינוקות שנולדו לאם עם COVID-19 נמצאים חיוביים בבדיקה לנגיף הקורונה, אם כי ההמלצות הנוכחיות מטעם האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים תומכות בהשלמת בדיקה של הפרשות מחלל האף והלוע של תינוקות בריאים לאחר 24 ו-48 שעות, אך לא שוב, במידה ואין תסמינים המרמזים לזיהום. מקרה זה מעיד כי בחלק מהמקרים של נגיף קורונה בתינוקות, ניתן לזהות את הנגיף רק לאחר 48 שעות מהלידה.

 

החוקרים משערים כי הנגיף עבר לתינוק דרך דם טבורי, הגיע לחלל האף והלוע ונדרש ליומיים עד שרמות הנגיף עלו עד כדי אפשרות לזהות את הנגיף בבדיקה.

 

J Pediat Inf Dis Soc. 2020 Oct 22

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<