חדשות

פייזר: התוצאות העדכניות של מחקר החיסון מצביעות על 95% יעילות במניעת ההדבקה, הבקשה לאישור ה-FDA תוגש בימים הקרובים

18/11/2020

מאת מערכת אי-מד

פייזר מעדכנת היום כי הסתיים שלב 3 במחקר שבחן את החיסון כאשר על פי תוצאות המחקר, מתוך 170 המשתתפים שנדבקו בקורונה, 162 השתייכו לקבוצת הפלסבו , כשרק 8 מהנדבקים קיבלו את החיסון הפעיל.

בנוסף,  גם מבחינת מניעת תחלואה קשה, נמצא שמתוך 10 הנדבקים במחקר שפיתחו COVID-19  קשה, רק אחד קיבל את החיסון הפעיל, והשאר את הפלסבו.

בהודעת החברה היום בה הוכרז על השלמת המחקר צויין גם ש-95% אחוזי היעילות עליהם דווח תקפים לתקופה החל מ-28 ימים מהיום שבו ניתנה המנה הראשונה של החיסון מתוך שתיים, כאשר המנה השנייה ניתנה 7 ימים לאחר המנה הראשונה.

בנוסף מדווחת פייזר על כך שמדד היעילות היה עקבי ללא קשר להבדלי גזע, מין, גיל ודמוגרפיה, כולל אוכלוסייה מבוגרת שאצלה נמצאה יעילות של  94%.

על פי הודעת החברה, הממצאים מצביעים על כך שהחיסון מדגים רמת בטיחות גבוהה ועומד ברף שהוגדר ע"י  ה-FDA וה-EUA. שיעור גבוה מאוד מתוך למעלה מ-43,000 משתתפי המחקר לא חווה תופעות לוואי משמעותיות, כאשר 3.7% מהם חוו עייפות,ו - 2% דיווחו על כאבי ראש. 

בהודעת פייזר נמסר גם שהחברה מעריכה כי עד סוף שנת 2020 ניתן יהיה לספק כבר כ-50 מיליון מנות חיסון, ועד סוף שנת 2021 יגיע היקף הייצור לכ-1.3 מיליארד מנות. 

החיסונים אמורים  להיות מיוצרים במפעלי פייזר בארה"ב, בלגיה וגרמניה והחברה מצהירה כי היא משוכנעת ביכולתה להתגבר על אתגרי השינוע וההפצה בקירור.

להודעת החברה 

הערת המערכת:

ע"פ דיווח בכאן 11 הערב, פייזר גם הביעה תקווה שבמחצית השנייה של 2021 ניתן יהיה לשנע את החיסונים ללא צורך בהקפאה של מינוס 70 מעלות, ובכך להקל על ההפצה והזמינות של החיסון.

מכל מקום, ישראל כידוע הזמינה 8 מנות חיסון מפייזר ו-4 מיליון מנות ממודרנה, כך שבסה"כ בהנחה שהאישורים יינתנו והחיסונים אכן יגיעו כ-66% מהאוכלוסייה בישראל תוכל להתחסן. ע"פ דיווחים בכאן 11 הערב, מס' מדינות מערביות כמו קנדה ואחרות דאגו להזמין כמות חיסונים בהיקף של פי 6-9 מגודל האוכלוסייה. 

רה"מ נתניהו בישר היום כי מתקיים כעת מו"מ עם מודרנה להגדלת כמות מנות החיסון למיליון נוסף.

אין ספק שהחיסונים עשויים להוות game changer אך צריך לקחת בחשבון שיחלפו ככל הנראה עוד 3-6 חודשים לפחות, אם לא יותר, עד ששיעור משמעותי מספיק מהאוכלוסייה בארץ יהיה מחוסן.  עד אז נדרש ניהול נכון ומאוזן של המגיפה עם דגש על ניהול דיפרנציאלי הן מבחינה גיאוגרפית/מגזרית  והן מבחינת התמקדות והגנה על קבוצות סיכון, מה שיאפשר שגרת קורונה סבירה והימנעות ככל האפשר מסגר כללי שאמנם עשוי להיות אפקטיבי אך עם תופעות לוואי קשות עד בלתי נסבלות.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<