חדשות

סקר הנקה בזמן הקורונה מצא כי 90% מהאימהות לתינוקות עד גיל 6 הניקו בתקופת הקורונה, 15% מהן בחרו להמשיך להניק מעבר לזמן שתכננו (הודעת משה''ב)

22/11/2020

הודעת משרד הבריאות

אגף התזונה ,מחלקת אם וילד והסיעוד בבריאות הציבור בשירותי בריאות הציבור, משרד הבריאות, פרסמו דוח  מסקר אינטרנטי שבוצע בזמן הסגר הראשון (בין התאריכים 27.4-11.5) במטרה לבחון את ההשפעה של תקופה זו על דפוסי ההנקה.

מתוך 638 אימהות לתינוקות עד גיל 6 חודשים, שענו על הסקר, 580  הניקו בעת הקורונה.

מתוך המניקות בתקופה זו- 15% דיווחו כי בחרו להמשיך להניק מעבר לזמן שתכננו ו- 8% דיווחו כי הפחיתו בתדירות הנקה או הפסיקו להניק בעקבות המשבר.

הנשים שבחרו להמשיך להניק מעבר לזמן שתכננו דיווחו על מספר סיבות לכך: 70% דיווחו כי הסיבה לכך קשורה להבנה שהנקה מגנה בפני זיהומים, 66% עקב פניות וזמינות גבוהה יותר בבית, 33% דיווחו כי ההנקה מרגיעה אותן ו- 14% בעקבות שיקול כלכלי.

לעומת זאת, הנשים שהפחיתו בתדירות ההנקה או הפסיקו דיווחו על סיבות אחרות כגון:

65% דיווחו כי הסיבה לכך קשורה לחוסר פניות עקב ילדים נוספים בבית, 34% בעקבות מתח וחרדה, 27% עקבות ירידה במצב רוח ו-7% בעקבות צורך בייעוץ הנקה.

ממצאים אלו שופכים אור על ההתמודדות העכשווית בעת מגפת הקורונה בתחום ההנקה והאתגרים העומדים בפני האימהות ועוזרים לקובעי המדיניות לתעדף את הפעולות הדרושות על מנת לקדם הנקה בתקופה זו ובעתיד.

אחת ההמלצות בדוח היא להגביר את הפעולות לפרסום השירותים הקיימים בערוצים השונים על מנת לידע את הנשים על השירותים הניתנים בתחום של הדרכה וייעוץ הנקה במערך הציבורי כולל יועצות הנקה בטיפות חלב, יועצות הנקה במוקד טיפת חלב, ייעוץ הנקה דרך הקופה המבטחת ובבתי החולים ועוד.
 

המלצות משרד הבריאות להנקה בתקופת הקורונה:

אין עדויות עד כה, להדבקת תינוק בקורונה באמצעות חלב אם. ארגון הבריאות העולמי וארגונים בינלאומיים נוספים ממליצים על המשך הנקה גם בנשים המאומתות לקורונה. בארצות רבות, כדוגמת ארה"ב, צרפת, בריטניה, אוסטרליה ואיטליה מומלץ לנשים מאומתות להניק.

היות שהנקה מהווה מגע קרוב, אשר באמצעותו עלול הנגיף לעבור באמצעות חשיפה של התינוק להפרשות מדרכי הנשימה של האם או ממגעה, ממליץ משרד הבריאות להניק תוך עטיית מסיכה והקפדה על היגיינה.

מצ"ב הדו"ח.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<