חדשות

עדכון יומי קורונה: 4 מקרים של הואריאנט הדרום אפריקאי זוהו בישראל, התחקיר של אורלי וגיא ''הונאת הקורונה'' עושה רעש ברשת, והאיגוד לרפואה פנימית מגיב לדיווח באולפן שישי על התפוסה הנמוכה במחלקות

09/01/2021

מאת מערכת אי-מד

להלן הודעת משרד הבריאות :" משרד הבריאות מדווח על 4 מקרים של הוראינט הדרום אפריקאי לנגיף קורונה.

4 המקרים זוהו מתוך 15 דגימות שהגיעו לריצוף מהיר, במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות ומייצגים 2 שרשראות הדבקה - אחת של אדם שחזר מדרום אפריקה ואחת של משפחה שנדבקה מחוזר.

האיתור היה בעקבות מבצע יזום שהוביל משרד הבריאות, עם פיקוד העורף, במטרה לאתר מוקדם את המוטציה ולמנוע התפשטות שלה בקהילה.

יודגש כי הוריאנטים השונים גורמים להדבקה יותר מהירה אך ככל הנראה, לא גורמים לתחלואה יותר קשה.

משרד הבריאות ימשיך לעדכן בממצאים נוספים ככל שיהיו."

בתוך כך כתבת תחקיר חדשה של "אורלי וגיא" הועלתה לרשת לפני 3 ימים וצברה כבר קרוב ל-200 אלף צפיות. כותרת הסרטון: "פצצת אטום !!! מיטב הרופאים בארץ !!! הונאת הקורונה !!! אורלי וגיא"

בסרטון מתראיינים אנשי מקצוע שונים, חשוב לציין לא "מכחישי קורונה" שרובם מוכרים לציבור ואף קולם ועמדותיהם הושמעו בתקשורת, חלקם גם בערוץ שלנו , אשר מביעים ביקורת קשה על התנהלות משבר הקורונה ע"י משרד הבריאות והממשלה. אז מה חדש כאן ?

אין זה סוד שרוב אנשי המקצוע, גם כאלה ששימשו כיועצים לקבינט ול"מגן ישראל" התנגדו למדיניות הסגרים והמליצו שוב ושוב על מדיניות דיפרנציאלית בהתאם לתכנית הרמזור של גמזו. גם אצלנו באי-מד הצגנו פעמים רבות את הצורך לנקוט במדיניות דיפרנציאלית גם מבחינת אוכלוסיות הסיכון והגישה הזו נתמכה גם ע"י פאנל המומחים המייעץ ל"מגן ישראל" ומומחים נוספים.  

חלק הממתראיינים לכתבה שייכים לקבוצה שצידדה בהשגת חיסון עדר באמצעות הדבקה המונית יזומה של האוכלוסיות שאינן בסיכון גבוה, תיאוריה שמרבית הקהיליה המדעית לא תמכה בה, ושנראה שהמציאות במגזר החרדי בשבועות האחרונים אף הוכיחה שאינה נכונה. התחקיר מאשים את הממשלה ואת רשתות התקשורת הגדולות בהפחדה מכוונת (ומכאן השם "הונאת הקורונה") שמשרתת אינטרסים זרים, כולל של רייטינג... חבל רק שהשם שניתן לתחקיר המוצג ביוטיוב לוקה בהגזמה קלה ("פצצת אטום, הונאת הקורונה") .

בסרטון נטען גם כי תמונת המצב של חולים קשים כפי שמוצגת ע"י משרד הבריאות היא מעוותת ושלא היה באף נקודת זמן חשש אמיתי ליכולת מערך האשפוז להעניק טיפול מיטבי לחולי הקורונה, והועלתה אף טענה שהההגדרה של חולים קשים (המבוססת על סטורציה) גורמת לעיוות והטייה של התמונה האמיתית.

בתחקיר, שהושלם כנראה לפני כמה שבועות, מוצגת שוודיה כמדינה "שפויה" שהוכיחה התנהלות מקצועית ונכונה (ללא סגרים כלל, הגבלות קלות בלבד). בינתיים שוודיה חוותה גל נוסף של הדבקה תחלואה ותמותה ושיעור התמותה בשוודיה מקורונה הוא בערך פי 2.4  בהשוואה לישראל (931 למיליון לעומת 391 בישראל), כך שלא בטוח שיש עדיין קונצנזוס לגבי רמת האפקטיביות של המדיניות הזו.

בכל מקרה זה תחקיר שיש מקום לצפות בו, אם גם בעין ביקורתית (שאגב לא קיבל בתחקיר כל ייצוג או אפשרות לתגובה).  לצפייה בסרטון

ובתוך כך מפרסם האיגוד לרפואה פנימית תגובה לדיווח ביומן שישי בערוץ 12 על תפוסת המחלקות הפנימיות:

 הערב בפתח יומן שישי בערוץ 12, הוזכרו תפוסות המחלקות הפנימיות בחורף 2019, ובהשוואה, נאמר כי התפוסות במחלקות הפנימיות השבוע נמוכות, ומזל שכך.
זו טעות סטטיסטית!
הפערים בין המחלקות הפנימיות שנותרו לטפל בחולים השגרתיים (כ- 60% מתוך 111 מחלקות פנימיות בישראל), גדולים, כי ישנן לא מעט מחלקות שנותרו מדוללות מכוח אדם רפואי (עקב בידודים, או תחלואה, או גיוס חלק מהצוותים לסיוע למחלקות פנימות קורונה).
וכך יוצא שהנהלות בתיה"ח מגבילות את התפוסות במחלקות המדוללות בכוח אדם  (ובצדק רב!).
בממוצע בין מחלקות עם 130% תפוסה לבין מחלקות עם 70% תפוסה (כי הצוות נחתך משמעותית), יוצא ממוצע של 100%
האם זו התמונה המלאה?
שפטו בעצמכם.

הנתונים לגבי תפוסות נמוכות, כביכול של המחלקות הפנימיות, עליהם הסתמכה מערכת חדשות 12, כללה מחלקות שונות בבתיה"ח כגון אאג, עיניים, עור ועוד, מחלקות בהן בתקופה כזו - התפוסות נמוכות.
אנא אנא,
כשאתם בתקשורת מציינים תפוסות במחלקות הפנימיות, נסו לוודא שאתם מדייקים, ואין מניפולציה במספרים. סטטיסטיקה היא ארוע אמורפי ..

כמו שאמר דני קושמרו, שדרן ערוץ 12 בעצמו בהמשך המהדורה (לגבי נושא אחר)- יש 3 סוגים של שקרים- קטנים, גדולים, וסטטיסטיקה

 

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<